zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hejtman Bursíkovo řešení nebere

10.03.2007
Les
Hejtman Bursíkovo řešení nebere

Podle Zahradníka je rozhodnutí MŽP o Šumavě nebezpečné

Rozhodnutí ministerstva životního prostředí nechat na zhruba pětině území šumavského národního parku ležet bez zásahu stromy skácené lednovým orkánem označil jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) za nebezpečné.
Kraj, obce či sdružení Šumava 21 požadují důslednou a rychlou likvidaci polomů jako odvrácení hrozby kůrovcové kalamity. O rozhodnutí zpracovat polomy jen na 80 procentech území parku hejtmana nepřesvědčil ani ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).
„Domnívám se, že jde o rozhodnutí velmi nebezpečné, které nebylo dostatečně projednáno s obcemi. Osobně jsem nadále přesvědčen, a nejsem sám, že odpovědnost za dnešek a zítřek vede k jedinému závěru: zacházet s kalamitou jako s kalamitou a všemi silami odstranit všechny její následky ve prospěch člověka i přírody,“ uvedl Zahradník.
Při likvidaci polomů budou nyní správci parku zasahovat i v některých oblastech prvních zón, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Naproti tomu v některých druhých zónách, tedy v území, kde se smí těžit, lesníci popadané stromy ponechají. Ministerstvo zároveň vydá nařízení, jímž zruší platnost lesního zákona na území parku. Až dosud platilo, že stromy, které zničila kalamita, musely být všechny vytěženy.
„Nebýt obrovských holin, které na hřebenech vznikly v minulosti při kácení kůrovcem napadených stromů, v lednu by na Šumavě padlo daleko méně stromů. Chyba se už nesmí opakovat,“ tvrdí naopak Bursík. Jeho verdikt přivítalo Hnutí Duha. „Vytěžit padlé kmeny na hřebenech hor, a otevřít tak větru další cestu dovnitř lesa by byla totální nezodpovědnost. Lednová vichřice byla trpkým poučením, protože ukázala, kam takové vytváření dalších a dalších holin na Šumavě vede. Rozšíření kůrovce a samovolná obnova zdravého lesa pod ochranou suchých stromů zde způsobí menší škody než rozšiřování holin dalšími a dalšími polomy,“ řekl Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.


Petr Pokorný

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí