zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská pětina není česká pětina - Topolánek se zbytečně bojí čisté energie

12.03.2007
Energie
Evropská pětina není česká pětina - Topolánek se zbytečně bojí čisté energie

Hnutí DUHA dnes dementovalo premiérovu obavu, že návrh, aby EU do roku 2020 vyráběla 20 % energie z čistých, obnovitelných zdrojů, znamená pětinový závazek také pro Českou republiku. Poukázalo přitom na současnou legislativu, kde se obdobný evropský jednadvacetiprocentní cíl promítá do českého osmiprocentního.

Summit EU projednává plán, podle kterého by výroba z větrných a malých vodních elektráren, bioenergetiky, solární energie nebo biopaliv měla do konce příští dekády stoupnout na pětinu evropské spotřeby. Nová pravidla se mají týkat elektřiny, vytápění i paliva pro automobily. Mirek Topolánek a Martin Říman v rozhovorech pro tisk namítali, že Česká republika nemůže navrženou rychlostí tak vysokého podílu dosáhnout.

Ale ekologická organizace upozornila, že jednotlivé země budou mít své dílčí cíle. Český přitom bude určitě podstatně nižší než dvacetiprocentní.

Podobné pravidlo platí už léta ve směrnici zaměřené speciálně na zelenou elektřinu. Evropská unie se v ní dohodla, že do roku 2010 zvýší podíl čistých, obnovitelných zdrojů na 21 % spotřeby. Odvozený národní úkol pro Českou republiku ovšem činí pouze 8 %.

Petr Holub, vedoucí programu Energie v Hnutí DUHA, řekl:

„Tohle je naprosté nedorozumění. Premiér a ministr průmyslu evidentně špatně prostudovali návrh, o kterém jednají. Navržených dvacet procent platí pro celou unii, nikoli pro Českou republiku. Podíly pro jednotlivé země se budou vypočítávat podle jejich domácích možností. Český závazek bude určitě podstatně menší než dvacet procent. Ostatně současná legislativa zaměřená speciálně na elektřinu požaduje jednadvacet procent v EU, ale jen osmiprocentní podíl pro Českou republiku.“

Kontakt:       

Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí