zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontroverzní zákon o integrovaném registru znečišťování se vrací do vlády

16.03.2007
IPPC
Kontroverzní zákon o integrovaném registru znečišťování se vrací do vlády

PRAHA – Projednávání kontroverzního zákona o integrovaném registru znečišťování, který měl veřejnost připravit o přístup k množství důležitých informací, se dnes nekonalo. Ministr životního prostředí Martin Bursík ho stáhl z projednávání a chce ho vrátit zpět na jednání Vlády ČR. Zákon se stal terčem silné kritiky. Sto třicet starostů a zastupitelů měst a obcí se podepsalo pod výzvu, aby poslanci tento zákon nenechali projít beze změn k lepšímu. Arnika kvůli zákonu přinesla do Sněmovny petiční archy petice Budoucnost bez jedů II se 16 206 podpisy.  Vládní legislativní úpravu ostře kritizovaly také zahraniční a mezinárodní nevládní organizace.

„I přes veškerý tlak na poslance byl osud pozměňovacích návrhů podaných poslanci Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL), Věrou Jakubkovou, Přemyslem Rabasem (oba SZ) a Robinem Böhnischem (ČSSD) nejistý. Proto tento krok ministra Bursíka vnímáme jako kladnou odezvu na kampaň za zachování integrovaného registru znečišťování. Na druhou stranu je zřejmé, že naše informační kampaň nekončí. Považujeme za zásadní poslance přesvědčit, aby nedopustili omezení práva veřejnosti na důležité informace o toxických látkách. Vládní návrh zákona nebyl a není krokem ke zlepšení, ale krokem zpět,“ řekl vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů a předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.

Ministr Bursík podle stenoprotokolů stažení zákona odůvodnil následovně: „Dovolte mi jenom krátké zdůvodnění, proč tomu tak je. Vládní návrh zákona o integrovaném registru znečišťování životního prostředí byl projednán vládou ještě v minulém složení a já jako ministr životního prostředí mám principiální problém s tím vládním návrhem. Vládní návrh tak, jak je připraven, omezuje registr znečišťování, snižuje vlastně rozsah subjektů, které jsou povinny do registru poskytovat informace, a tím pádem i snižuje dostupnost informací o chemických látkách v odpadech, o chemických látkách, které zatěžují životní prostředí pro starosty obcí, pro zainteresované občany a podle mého názoru tento návrh je v rozporu s politikou, kterou se snažím prosazovat na Ministerstvu životního prostředí.“

Kdyby byl vládní návrh zákona přijat, z loňského žebříčku deseti největších znečišťovatelů styrenem by například zůstali v celostátní statistice IRZ pouze dva: ACO Industries, k. s. Přibyslav, který se umístil na šestém místě, a devátý Kaučuk, a. s. Kralupy nad Vltavou. Podniky ze špičky nelichotivé tabulky by z registru zmizely úplně. „Povinnost ohlašovat informace do IRZ by přestala platit pro celá průmyslová odvětví. Například v registru sestaveném podle nového zákona by za rok 2005 nebylo možné dohledat informace nejméně o 113 firmách. Připočteme-li k tomu i informace o látkách v odpadech, zmizela by podle posledního hlášení do IRZ data od 281 podniků, tedy třetina těch, které ohlásily informace o vypouštěných látkách,“ upřesnil Petrlík.

Více informací o celém problému Arnika zveřejňuje na stránkách: bezjedu.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí