zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová kotelna na biomasu v Plané

20.03.2007
Zemědělství
Energie
Nová kotelna na biomasu v Plané
Brněnská společnost TENZA v Plané u Mariánských Lázní otevřela pro veřejnost novou kotelnu na biomasu. Ta bude sloužit 2560 obyvatelům města Planá jako zdroj tepla a k výrobě teplé užitkové vody. Na investici ve výši 41,4 mil. Kč se podílely ze 75 % evropské fondy (Operační program Infrastruktura pro životní prostředí), z 15 % samotné město Planá a ze zbylých 10 % pomohl Státní fond životního prostředí. Nová kotelna o celkovém maximálním výkonu 4,8 MW sestává ze tří kotlů. Dosavadní plynový kotel o výkonu 1,4 MW byl rekonstruován a bude sloužit jako záložní. Dva nové kotle o výkonu 1,7 MW spalují biomasu. První z nich je uzpůsoben pro spalování dřevní štěpky včetně naštěpovaného odpadu z městské zeleně, palivem druhého nového kotle je balíkovaná sláma. Dodavatelem technologií a provozovatelem systému zásobování teplem po dobu dalších 10 let je brněnská společnost TENZA.

Generální ředitel TENZA, a.s. ing. Karel Sázavský k tomu říká: „V současné době, kdy se klimatologové z celého světa shodli na tom, že za oteplování planety Země mohou z 90 % procent lidé a kdy se EU rozhodla do roku 2020 vyrábět pětinu energie z obnovitelných zdrojů, má energetické využití nefosilních zdrojů velký význam. Biomasa – v tomto případě dřevo a sláma - je zdroj obnovitelný, navíc CO2 vznikající při jejím spalování je z ovzduší rostlinami ‚odčerpán‘ při jejich růstu“.

Biomasa je organická hmota rostlinného nebo živočišného původu. Je získávána jako odpad ze zemědělské, průmyslové činnosti, jako komunální odpad, může být i výsledkem záměrné výrobní činnosti v zemědělství, lesnictví. Efektivní a ekologické využití biomasy má minimální negativní vliv na životní prostředí.

Spalování biomasy se může v tvrdé konkurenci jiných paliv prokázat velmi dobrou celkovou účinností. Na tomto principu lze díky vysoké spolehlivosti řešit komplexní energetickou situaci nejen v komunální sféře, ale i ve vytápení zemědělských areálů či v průmyslu pro výrobu technologické a topné vody.

Mimo přínosů ekologických má nová kotelna v Plané i pozitivní ekonomický vliv. Vlastní produkce energetických zdrojů podporuje místní zaměstnanost a snižuje odliv financí z regionu. Investiční náklady na technologii se městu navrátí v úspoře z rozdílné ceny paliv.

www.tenza.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí