zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čas změn už přišel

20.03.2007
Energie
Čas změn už přišel
Evropa má nové obrovské téma: je jím globální oteplování, změna klimatu, která už nyní začíná ovlivňovat evropskou ekonomiku. Téma vyvolává další otázky týkající se energetiky - o závislosti na ní, o energetické bezpečnosti.

Závazek evropských státníků - zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na celém území Evropské unie na dvacet procent - přitom může přinést ovoce: obnovitelné zdroje nezatěžují ovzduší skleníkovými plyny a navíc se stávají velmi perspektivním oborem.

A kdo zaváhá, tomu ujede vlak. I takový gigant, jakým je společnost ČEZ, musí výrobu proudu z obnovitelných zdrojů zvyšovat. Tedy pokud nechce, aby trh obsadily jiné firmy.

Není tedy divu, že ČEZ bude do ekologie investovat miliardy; postaví nové větrné elektrárny; poradí, jak šetřit proud; podpoří ekologickou vědu.

Časy se pomalu, ale snad už jistě mění. Když před zhruba třemi lety zahajovala v Česku provoz jedna z největších slunečních elektráren v zemi, nevyjadřovali se o ní šéfové ČEZ zrovna lichotivě.

O globálním oteplování se bude mluvit i na nadcházejícím víkendovém summitu hlav sedmadvaceti států Evropské unie, svoje místo najde i v deklaraci, která ze summitu vzejde. Naštěstí už ale nejde jenom o politické deklarace, kterých by si firmy, zvláště tuzemské, ani nemusely všímat.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí