zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žáci soutěží také ve sběru drobných elektrospotřebičů

20.03.2007
Odpady
Žáci soutěží také ve sběru drobných elektrospotřebičů

Praha – Letos poprvé mohou žáci mateřských, základních a středních škol v rámci „Velké ceny Nestlé a Českých sběrných surovin“ odevzdávat také drobné elektrospotřebiče. Od září 2006 jich sebrali celkem 252 kusy, nejvíce se jich podařilo shromáždit v Malém Újezdě a Cítově u Mělníka.

Integrovanou základní a mateřskou školu v Malém Újezdě navštěvuje pouhých 30 žáků. Přesto od začátku školního roku sebrala již 114 drobných elektrospotřebičů. „Děti mají radost, když si rodiče zakoupí nějaký nový elektrospotřebič, že můžou starý přinést do školy a nemusí jej vyhodit do komunálního odpadu,“ říká ředitelka školy Marie Urbánková. „Když děti něco přinesou, třeba šlehač od babičky, uděláme jim čárku. Každý měsíc pak vyhodnotíme nejlepšího sběrače z každé třídy a výsledky zveřejníme na školní nástěnce,“ doplňuje.

V nedaleké základní a mateřské škole Cítov soutěží nejen děti, ale i učitelé. „Děti tak vidí, že se snažíme sbírat i my, a ještě více je to motivuje,“ vysvětluje sběrová referentka Jana Porcalová. Škola s 33 žáky zatím nasbírala 110 malých elektrospotřebičů. „Libí se nám, že je to ekologická akce, která nejen vyčistí sklepy a domácnosti, ale pomůže i dobré věci. Drobné elektrospotřebiče díky této soutěži přijdou tam, kam přijít mají a děti se naučí, že ne všechno patří do odpadkového koše. Účast a zapálení rodičů je díky dětem nesmírná, soutěž motivuje celé okolí Cítova,“ dodává.

V pořadí již třináctý ročník sběrové soutěže pořádá společnost České sběrné suroviny pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a Středočeského kraje, letos navíc ve spolupráci s kolektivním systémem Elektrowin. Kromě tradičního papíru žáci sbírají také plastová víčka z PET lahví, hliník, nápojové kartony a letos poprvé také drobné elektrospotřebiče, jako jsou žehličky, opékače topinek, fény, mixéry a vysavače.

Elektrowin, a. s., byla založena 25. května 2005 jako provozovatel kolektivního systému, zajišťujícího oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na velké a malé elektrospotřebiče a elektrické a elektronické nástroje. Společnost je koncipována jako nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Prostřednictvím 360 sběrných dvorů, téměř 890 provozoven posledních prodejců a mobilních svozů zajištěných ve více než 2 500 obcích smluvně pokrývá přes 71 % obyvatel České republiky.

 

České sběrné suroviny, a. s., staví na trvalých tradicích a zkušenostech získaných dlouholetým působením v oblasti služeb nakládání s odpady, jejich úpravami a přípravou pro recyklaci či jiné způsoby zpracování. V průmyslové sféře zajišťuje svoz komunálních odpadů, separovaný sběr, recyklaci využitelných odpadů, likvidaci nevyužitelných a poradenské služby v oblasti odpadového hospodářství. Obcím, zejména ve Středočeském kraji, nabízí svoz komunálního odpadu, separovaný sběr, svoz nebezpečných odpadů a služby spojené s vedením evidence.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Taťána Pokorná, Elektrowin, e-mail tana.pokorna@elektrowin.cz

Květoslava Hrubešová, Omne bonum, e-mail hrubesova@omnebonum.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí