zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izrael vyvinul systém na neutralizaci jaderného odpadu

21.03.2007
Odpady
Izrael vyvinul systém na neutralizaci jaderného odpadu
Izrael vyvinul novou technologii, která údajně dokáže bezpečně rozložit jaderný radioaktivní odpad.

Environmental Energy Resources Systém byl vyvinut izraelskou společností Environmental Energy Resources (EER), která pomáhala provádět čisticí práce po katastrofě v jaderné elektrárně v Černobylu, a je založen na technologii tavení plazmy (plasma gasification melting – PMG). Toxický odpad je přeměněn na vysoce ionizovaný plyn, sražen, ztužen, roztaven a zeskelnatěn – a po zchlazení je z něj vytvořen skelnatý, k životnímu prostřední neutrální materiál.

Proces byl objeven společně vědci z Technionu v Haifě a ruského Výzkumného institutu Kurčatova v Moskvě. Podle EER zařízení mění radioaktivní lékařský a komunální dopad na neškodnou pevnou substanci s nízkou úrovní radiace, které nijak neškodí půdě nebo vodě – až už na nebo pod povrchem.

EER uvádí, že proces je z hlediska ekonomické i s z hlediska životního prostředí vhodnější než jiné metody úpravy odpadu jako jsou zavážka a spalování nebo jiné nespalovací termální postupy.

Výsledný produkt může být využíván v generátorech a stavebním průmyslu jako materiál pro stavební tvárnice a cihly.

Demonstrace procesu se uskuteční ve čtvrtek, nicméně při ní nebude užit radioaktivní materiál. Zúčastní se odborníci z USA, Ruska, Japonska a Jižní Koreje.

http://eretz.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí