zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci do května rozhodnou, co s bělokarpatskou daňčí oborou

24.03.2007
Les
Ochránci do května rozhodnou, co s bělokarpatskou daňčí oborou

CHRÁNĚNÁ krajinná oblast (CHKO) Bílé Karpaty rozhodne do května o dalším osudu daňčí obory na území přírodní rezervace Kútky u Radějova na Hodonínsku. Oblast s vzácnou květenou patří mezi takzvané bělokarpatské louky. Tamní chráněné rostliny ale podle ekologů poškozují daňci.

Zlepšení situace
"Celoroční spásání rozhodně nesvědčí porostu v rezervaci. Kdyby do ní byli daňci vpouštěni jen na omezenou dobu, celou situaci by to výrazně zlepšilo," řekla včera pracovnice správy Bílých Karpat Ivana Jongepierová. Ochranáři se v dubnu se situací v rezervaci seznámí, poté rozhodnou o řešení problému. Daňčí obora se rozkládá na bezmála 1.500 hektarech. Rezervace tvoří jen její malou část. Obora patří podniku Lesy ČR, který ji pronajal známému výrobci potravin - společnosti Hamé Babice.

Omezený přístup
Vysoká podle odborníků spásá vzácné rostliny v rezervaci, kterým ani neumožňuje vyrůst. Celou lokalitu poškozuje svými kopyty i výkaly. Ochranáři by považovali za nejvhodnější, kdyby měli daňci na území přístup jen na dva týdny v roce. Po spasení trávy by pak měli být přemístěni do jiné části obory. Výsledkem současného stavu je podle ekologů poškozování lokality, v níž roste 26 druhů velmi vzácných rostlin. Patří mezi ně také orchideje, kosatce, vstavače nebo ostřice.

Název zdroje: Metro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí