zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velcí investoři naléhají, aby USA snížily emise CO2

22.03.2007
Ovzduší
Velcí investoři naléhají, aby USA snížily emise CO2
Velcí američtí investoři v pondělí vyzvali americkou vládu, aby schválila pravidla omezující produkci takzvaných skleníkových plynů o 60 až 90 procent. Na Kongres a administrativu prezidenta George W. Bushe se tak obrátily desítky investorů a investičních skupin, které dohromady spravují aktiva za téměř čtyři biliony dolarů.

Výzva chce do roku 2050 omezit produkci skleníkových plynů o 60 až 90 % proti situaci z roku 1990. Postavily se za ni mimo jiné wallstreetská investiční banka Merrill Lynch a největší americký veřejně obchodovatelný penzijní fond Calpers. Investoři tvrdí, že takové opatření by zajistilo rozvoj technologií, díky nimž by klesly emise z výfuků a továrních komínů, ze spalování uhlí, ale i ze zemědělských farem.

"Myslíme si, že to je podnikání, v němž si povedeme dobře a zdravě," řekl Mark Goldfus za Merrill Lynch. "Abychom dotáhli podniky k vedoucí pozici v budoucnu s nízkým CO2, potřebujeme regulace, které trhům dovolí uvolnit kapitál a podpořit inovace," dodal ve zprávě generální ředitel Calpers Fred Buenrostro.

K investorům se přidal například i chemický koncern DuPont, energetika PG&E, pojišťovna Allianz a americká divize britského koncernu BP.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí