zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Air Liquide připravuje projekt na průmyslové zachytávání emisí CO2

23.03.2007
Ovzduší
Air Liquide připravuje projekt na průmyslové zachytávání emisí CO2
Projekt zachytávání emisí CO2 a jejich geologického uskladnění, na kterém se podílejí mezinárodní specialisté, je slibnou cestou pro zlepšení stavu životního prostředí a pomocí v boji proti změnám klimatu. Spočívá v zachycení průmyslových emisí CO2 a jejich uskladnění v podzemních úložištích - je to vlastně stejná reprodukce CO2, jako probíhá v přírodě po miliony let.

Společnost Air Liquide zahájila technologickou spolupráci s Total Group v dodávkách technologie spalování pomocí kyslíku pro první pilotní instalaci záchytu CO2 a jeho uskladnění v Lacq v jihovýchodní Francii. Díky tomuto pilotnímu projektu uloží společnost Total za dva roky cca 150 000 tun CO2 do hlubinných úložišť na místo dříve vytěženého zemního plynu. K praktickému zahájení ukládání CO2 dojde v listopadu 2008. Air Liquide je již zainteresována v řešení dalších výzkumných projektů na uskladnění CO2 v Polsku, Spojených Státech a Kanadě.

Nové technologie spalování pracují na principu nahrazení oxidujícího vzduchu kyslíkem (vzduch obsahuje přibližně 78 % dusíku a 21 % kyslíku). Použití kyslíku pro technologie výroby energie založené na spalování fosilních paliv vede k vysokým koncentracím CO2 ve spalinách, což ekonomicky zvýhodňuje projekt zachytávání, transportu a hlubinného skladování CO2. Air Liquide zpracovala v oboru spalování řadu odborných expertiz vedoucích k více než 800 patentům.

Franćois Darchis, člen představenstva společnosti Air Liquide, říká: "Produkce elektřiny je v současné době zodpovědná za 30 % emisí CO2 v celém světě. Redukce emisí plynu zachycením a skladovacími procesy vyžaduje aplikaci nových technologií, jako je spalování pomocí kyslíku. První pilotní projekt ve Francii demonstruje schopnost vyvíjet tyto průkopnické technologie a nabízet řešení příznivá k životnímu prostředí. Na projekty udržitelného rozvoje vynakládá Air Liquide 50 % svého R&D rozpočtu.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí