zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slavia posiluje v bionaftě

27.03.2007
Zemědělství
Slavia posiluje v bionaftě
Trh s biopalivy se teprve rodí, už teď ale láká investory.

Ústecká Setuza, do níž vstupuje PPF Investments, se chystá během jara výrazně rozšířit výrobu metylesteru - biosložky přidávané do nafty. Posílení pozic v oboru hlásí i další ambiciozní hráč, slovenská Slavia Capital. Ta v pátek ovládla slovenskou firmu Palma Tumys, významného výrobce metylesteru. Bionaftu už přitom vyrábí v českém Agropodniku Jihlava a na Slovensku jí patří firma Progress Trading, jež se zabývá mícháním biopaliv.

"Naše kapacita výroby bionafty se koupí Palmy přibližuje 110 tisícům tun ročně, a stali jsme se největším producentem této komodity na Slovensku i v Česku," říká mluvčí Slavie Petr Benčurik. Spuštění nového provozu v Setuze sice Slavii o prvenství brzy připraví, protože ústecká chemička se dostane na produkci skoro 140 tisíc tun, i Slavia ale chystá v Palmě rozšíření výroby bionafty.

O obor má navíc zájem i další hráč: šéf impéria Agrofert Andrej Babiš zvažuje stavbu závodu na bionaftu v Lovosicích.

V českém parlamentu už leží návrh zákona, který stanoví povinnost přimíchávat biosložky do nafty i benzínu od začátku příštího roku, část politiků to však chce uzákonit už od letošního léta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí