zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na internetu vznikla databanka zpráv o přírodních vědách

27.03.2007
Příroda
Na internetu vznikla databanka zpráv o přírodních vědách

Na jednom místě budou moci najít zájemci zprávy o přírodních vědách. Cílem projektu je zpopularizovat fyziku, chemii či matematiku mezi širokou veřejností

Unikátní internetové středisko začalo v těchto dnech fungovat v rámci projektu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Medializace vědy (MedVěd). Do aktivity se doposud zapojila většina českých vysokých škol, na kterých lze studovat exaktní obory.projekt_medved.jpg

Speciální webová stránka nazvaná Tiskové středisko vědy je dostupná na této adrese www.projektmedved.eu. „Naším cílem je poskytnout odborné i laické veřejnosti komplexní soubor zpráv z vědeckého prostředí. Kromě devatenácti vysokých škol jsme oslovili také čtyřicet výzkumných ústavů a navazování kontaktů bude pokračovat i nadále,“ popsal tiskový mluvčí projektu MedVěd Miroslav Grass. 

Většina z oslovených institucí podle slov Grasse spolupráci přivítala a pravidelně zasílá do systému zprávy a výstupy z výzkumů. „Středisko je primárně určeno novinářům a vědcům. Na stránkách budou moci výzkumníci prezentovat vlastní úspěchy, prostor je ale například i pro pozvánky na zajímavé akce a setkání s odborníky. Aktivita by měla zlepšit možnosti, jak prezentovat vědu v médiích,“ popsal Grass. Středisko by se podle něj mohlo stát hojně navštěvovanou stránkou, ze které novináři začnou čerpat informace pro další zpracování.

Všechny zprávy, které budou administrátoři přijímat na adrese veda@projektmedved.eu, se nejpozději do dvou dnů objeví v systému. Návštěvník střediska bude moci číst zprávy od nejnovějších po nejstarší, vyhledávat je podle jednotlivých slov v textu nebo najít potřebné materiály podle kategorie (např. Věda v praxi, Ocenění), oboru (Matematika a informatika, Fyzika, Chemie, Biologie a ekologie atd.) nebo regionu (14 krajů ČR). „Cílem je snadná orientace ve velkém množství informací. Nabídneme i kontakt na autora zprávy, povětšinou na tiskového mluvčí příslušné instituce,“ doplnil Grass.

Cílem projektu MedVěd je zpopularizovat fyziku, chemii či matematiku nejen mezi školáky, ale i u široké veřejnosti. Naplánované aktivity, mezi něž patří například rozhovory s předními českými vědci či Univerzita dětského věku, by měly do konce roku 2008 ukázat, že přírodovědné obory znamenají dobrou šanci pro uplatnění v praxi, jsou zajímavé a neprávem stojí stranou pozornosti.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí