zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Globální oteplování podle vědců změní půlku planety

28.03.2007
Ovzduší
Globální oteplování podle vědců změní půlku planety
Pokud bude globální oteplování klimatu pokračovat současným tempem, mohla by se podle amerických vědců do roku 2100 polovina pevninské plochy Země ocitnout ve změněném podnebném pásmu. Vyplývá to ze studie týmu kolem klimatologa Johna Williamse z americké Wisconsinské univerzity.

Vědci při svých výpočtech vycházeli z údajů Mezivládního panelu pro změny klimatu, podle něhož je oteplování planety nepochybné a významný podíl na tom má lidská činnost. K nejznámějším odpůrcům tohoto názoru patří prezident Václav Klaus.

Američtí experti rovněž předpovídají, že by mohla vzniknout zcela nová, dosud neznámá klimatická pásma. Nejvíce se prý změny dotknou tropických a subtropických regionů, píšou v časopise Proceedings americké akademie věd.

Největší změny lze podle nich očekávat v amazonském a indonéském deštném pralese, ale také v západní části Sahary, ve východní Africe, na Arabském poloostrově, na jihovýchodě Spojených států, ve východní Indii, jihovýchodní Asii a na severozápadě Austrálie.

Vzhledem k tomu, že klima bylo poměrně teplé už před začátkem industrializace, mohlo by údajně další stoupání teplot vést k oteplení, jaké planeta nezažila během uplynulého milionu let.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí