zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Škoda chystá tovární výrobu auta na plyn

29.03.2007
Obecné
Škoda chystá tovární výrobu auta na plyn
Mladoboleslavská Škoda Auto začne ještě letos vyrábět auta na ekologická paliva. Čeští motoristé se v nich ale zatím nesvezou.

Včera automobilka představila hned dva prototypy ekologických vozů: Škodu Octavia na palivo FlexiFuel, což je směs až 85 procent bioetanolu s benzinem. A také octavii na zemní plyn (CNG).

"S pohonem na zemní plyn máme kromě octavie připravený k výrobě i roomster," říká mluvčí Škody Evžen Krauskopf. Vyrábět se však zatím bude jen škodovka na FlexiFuel, určená pro švédský trh. Doma k dostání nebude, v Česku se neprodává ani benzinová směs s tak vysokým obsahem lihu. "Švédsko je jedinou zemí Evropské unie, kde jsou auta na směs benzínu se 75 - 85 procenty lihu rozšířena, ostatní státy počítají s palivy s biosložkou do pěti procent," říká Václav Loula z Benziny. Stejnou cestou vykročí i Česko.

Šanci na českém trhu by tak Škoda měla mít jen s autem na kapalný zemní plyn zvaný CNG. Podle Krauskopfa však ještě nejsou podmínky pro sériovou výrobu.

"Musí vzniknout dostatečná síť čerpacích stanic na zemní plyn. A také je stále malá motivace pro používání aut na plyn, jež jsou dražší než běžné modely," řekl. Hovořit o ceně, za kterou se škodovka na CNG bude prodávat, je podle mluvčího zatím předčasné.

Na českém trhu je momentálně zhruba deset typů aut na zemní plyn. Jsou v průměru o patnáct procent dražší než benzinové modely, jejich provoz je však až o polovinu levnější, než použití klasických aut na benzin. V České republice zatím stojí šestnáct veřejných čerpacích stanic na CNG a po zdejších silnicích jezdí asi 630 vozů s tímto pohonem, přibývá jich však. "Za poslední rok se vozový park na zemní plyn rozšířil o třicet procent," uvádí Josef Kastl z České plynárenské unie.

Zemní plyn zatím používají hlavně městské autobusy. Při jejich koupi totiž mohou dopravci dostat od státu a plynárenských firem dotaci až milion korun na jeden nový či přestavovaný vůz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí