zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novotný: Přírodu neohrožuji

01.04.2007
Příroda
Les
Novotný: Přírodu neohrožuji

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Plánované stavební aktivity Leoše Novotného, majitele jednoho z největších tuzemských potravinářských koncernů, který na Radějově plánuje rekonstruovat zchátralou hájovnu, prý pro tuto chráněnou krajinnou oblast žádné nebezpečí nepředstavují. Na včerejší tiskové konferenci o tom Novotný přesvědčoval novináře.

Oboru mu pronajaly Lesy České republiky. Novotného záměry kritizují hlavně ochránci přírody. "Obáváme se nekontrolovaného čerpání spodních vod a vlivu stavby a jejích obyvatel na okolní porosty. Vadí nám i hlukové a světelné aspekty, které by mohly rušit zvěř," uvedl Jiří Němec, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v Luhačovicích.

S kritikou přišli i zástupci Obecního úřadu Radějov. "Nám jde hlavně o to, aby obora byla přístupná veřejnosti. Pokud tomu tak bude, nebudeme aktivitám pana Novotného bránit," míní Stanislav Knitl, starosta obce.

Novotný včera také přiblížil své plány s areálem. "Koupil jsem starou hájovnu, kterou chci zrekonstruovat pro byt oborníka a individuální rekreaci. Vše je legální a povolené úřady. Nechal jsem také vypracovat odborné posudky, které jasně říkají, že stavby nebudou mít negativní vliv na okolní přírodu. Bez všech potřebných povolení stavbu ani nemohu zahájit," popsal Novotný.

Pohyb osob v oboře za dodržení stanovených podmínek garantuje zákon. Obora je ze zákona určena pro intenzivní chov zvěře.

"V případě nekontrolovatelného rušení neukázněnými návštěvníky může docházet ke škodám na porostech, které stresovaná zvěř poškozuje. Nebo dokonce k úhynu zvěře. S tím máme také své zkušenosti. Nechci nikoho nad rámec příslušného zákona omezovat," připomněl Novotný s tím, že jeho žádost o omezení vstupu veřejnosti, které vyhověl státní orgán myslivosti, je také v souladu se zájmy státního podniku Lesy České republiky.

www.zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí