zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Bursík jednal se svým německým kolegou Gabrielem

30.03.2007
Obecné
Ministr Bursík jednal se svým německým kolegou Gabrielem

Ministr životního prostředí Martin Bursík se dnes v Praze sešel na pracovním jednání se svým německým resortním kolegou Sigmarem Gabrielem. Jednali spolu mimo jiné o připravované evropské směrnici o nakládání s odpady. Ministr Bursík Sigmaru Gabrielovi tlumočil českou pozici k návrhu a informoval ho zároveň o tom, že Česká republika bude pro své postoje hledat také podporu ostatních členských států sedmadvacítky.

“Oceňujeme úspěšnou spolupráci s ministrem Gabrielem při řešení problémů s nezákonnými dovozy odpadů z Německa. Vítáme také úsilí německého předsednictví dosáhnout kompromisu při přípravě směrnice o odpadech, ale na základě zkušenosti s dovozy odpadů do ČR máme stále k některým částem navrhované směrnice vážné výhrady ” říká ministr Bursík.

Členské státy mají nyní možnost zakázat dovoz cizích odpadů do svých spaloven a skládek. Současná podoba návrhu evropské směrnice by takový postup v případě spaloven znemožnila. České pozměňovací návrhy směřují k tomu, aby členské státy mohly zakázat přeshraniční přepravy všech odpadů s výjimkou čistých vytříděných složek (papír, sklo, plast) určených k recyklaci.

Jednotlivé země EU musí mít i nadále možnost omezit či úplně zakázat dovoz a vývoz odpadů přes hranice, jinak nemohou dobře kontrolovat nakládání s odpady na svém území. Doprava odpadů na velké vzdálenosti znamená zároveň další zbytečné emise do ovzduší, hluk a další rizika, která z nákladní dopravy vyplývají. Spalování odpadů ve spalovnách způsobuje toxické emise, jedna třetina hmotnosti spáleného odpadu je navíc ve formě nespálených zbytků ukládána na skládky v zemi příjemce a zatěžuje tak jeho systém odstraňování odpadů.

Ministři debatovali rovněž o ochraně klimatu a energetické politice EU. „Nebylo snadné dosáhnout tohoto dobrého výsledku,“ komentoval výsledek březnového jednání Evropské rady Sigmar Gabriel. „Před námi je teď ale neméně obtížný úkol – závěry Rady zapracovat do národních programů snižování emisí tak, abychom se dokázali dostat k 20% snížení emisí CO2 a 20% podílu obnovitelných zdrojů na úrovni EU do roku 2020,“ dodal ministr Gabriel. Zkušenosti Německa podle Sigmara Gabriela ukazují, že úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů přináší kromě snížení emisí skleníkových plnů také nová pracovní místa a rovněž úspory jednotlivým občanům. Ministři se shodli na tom, že mezi Německem a ČR se otevírá v oblasti obnovitelných zdrojů, energetických úspor a alternativních paliv v dopravě nové pole pro intenzivnější spolupráci.

Ministři se rovněž zabývali dalšími aktuálně projednávanými předpisy v Evropské unii. Ministr Bursík si také vyslechl zkušenosti ministra Gabriela ze současného předsedání Evropské unii; Česko bude Unii předsedat již za necelé dva roky.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí