zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První hromadná žaloba na magistrát kvůli hluku přichází k soudu

03.04.2007
Hluk
První hromadná žaloba na magistrát kvůli hluku přichází k soudu
Na úterý 3. dubna na 12 hodin je naplánováno další jednání u Obvodního soudu pro Prahu 1 k hromadné žalobě kvůli nadměrnému hluku v okolí severojižní magistrály.

Žalobu podalo loni v červenci na tři tisíce občanů především z oblasti mezi ulicemi Vyskočilova a Michelská prostřednictvím občanského sdružení Občané postižení severojižní magistrálou. Důvodem je překračování hlukových limitů v této oblasti: "Nechali jsme si vypracovat dvě hlukové studie. Podle nejnovější z nich dosahuje hladina hluku v této oblasti v průměru 77 decibelů ve dne a 70 v noci," říká Alžběta Rejchrtová, předsedkyně občanského sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou. Hygienický limit je přitom 60 decibelů pro den a 50 decibelů pro noc. Navíc s nárůstem dopravy například po dokončení městského okruhu se situace může ještě zhoršit. "Posudky svědčí jednoznačně v náš prospěch a jasně hovoří o překročení hygienických limitů až o patnáct decibelů, což je ohromné číslo,“ uvedl  Mgr. František Korbel, Ph.D., zastupující v uvedeném sporu občany Prahy 4.

Jde o první hromadnou žalobu na magistrát kvůli hluku, další žaloby následně podali obyvatelé Prahy 8 - Libně a Prahy 6 - Břevnova. Pokud bude žaloba úspěšná, může být významným přelomem v boji občanů proti hluku.

Žaloba (Spojené advokátné kanceláře Korbel, Tuháček & partneři)
Článek primátora hlavního města Prahy pro MF Dnes (26.7.2006)

Další informace Vám brzy přineseme.

Zdroj: http://praha4.zeleni.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí