zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svaté Pole u Horažďovic bude přírodní památka

11.04.2007
Příroda
Svaté Pole u Horažďovic bude přírodní památka

Plzeňský kraj vyhlásí novou přírodní památku Svaté Pole u Horažďovic na Klatovsku. Na suché louce o rozloze 3,5 hektaru rostou některé vzácné rostliny, je tam například významné naleziště vzácného vstavače kukačky, který patří mezi orchideje, řekl novinářům radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg.
Kromě nejpočetnější populace vstavače v kraji na louce rostou kriticky ohrožené ovsíčky obecné, jalovce, lilie zlatohlavé a další vzácné rostliny. Vyhlášení přírodní památky nijak neomezí přístup, nebude tam ale dále možné stavět, používat chemická hnojiva, rozorávat nebo zalesňovat půdu či provozovat intenzivní chov. Naopak se bude muset louka nově dvakrát do roka sekat, bude tam možné pást ovce, vyjmenoval Kreuzberg.
Kraj spravuje kolem 136 maloplošných chráněných území. U některých nově vymezuje hranice. Loni v listopadu hejtmanství poprvé vyhlásilo novou maloplošnou přírodní rezervaci - Nový rybník nedaleko Zbůchu a Líní na severním Plzeňsku. Území se dvěma rybníky je jedinečné zejména díky masivnímu výskytu nejen vodních ptáků, rostou tam i mokřadní rostliny a žijí škeble a mokřadní hmyz.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí