zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trabantům a wartburgům zvoní v Německu hrana

13.04.2007
Ovzduší
Trabantům a wartburgům zvoní v Německu hrana
Kvůli chystaným ekologickým zónám v centrech německých měst se od příštího roku čeká razantní pokles vozidel s vysokým obsahem vypouštěných škodlivin. Hlavně na východě země začne zvonit hrana kultovním a ekologicky závadným autům s dvoutaktními motory Trabant a Wartburg, kterých jsou dosud registrovány desítky tisíc. Už nyní se je mnozí majitelé snaží prodat.

Jen v Berlíně je kolem 1700 trabantů, po celém Německu se jich eviduje kolem 58 tisíc. Od Nového roku 2008 budou mít starší auta například v německé metropoli zapovězen vjezd do rozsáhlého ekologického pásma, které má ohraničovat okružní trasa městské rychlodráhy S-Bahn. Podle úřadů hlavního města se zákaz dotkne asi 70 tisíc osobních aut a 30 tisíc nákladních.

Přísnější normy

V Německu začala od března platit směrnice, podle níž lze regulovat automobilový provoz z hlediska jemného prachu v ovzduší. Zvýšené hodnoty jemného prachu se obvykle vyskytují u hlavních silnic. Letos v létě začnou první města na jihozápadě země - Stuttgart, Ludwigsburg, Leonberg, Schwäbisch Gmünd a Ilsfeld vytvářet ekologické zóny, kam nebudou smět vozidla s vysokým obsahem vypouštěných škodlivin. Většina měst ale zavedení plánuje až příští rok.

Opatření postihne hlavně starší dieselové vozy bez výfukových filtrů a benzinové buď bez katalyzátoru, nebo jen s řízenými katalyzátory první generace.

Rozhodnou města

Vládní předpis neurčuje, jak velké zóny mohou města vyhlašovat. Je poměrně benevolentní a některé obce zvažují, že omezení vjezdu bude platit jen v některých denních hodinách. Za neoprávněný vjezd do pásma může řidič dostat pokutu až 40 eur (1100 Kč).

Hamburk zatím o zavedení ekologické zóny neuvažuje, zatímco například Berlín nebo Frankfurt nad Mohanem od příštího roku ano. Na vjezd do těchto pásem upozorní řidiče zvláštní čtyřúhelníkové bílé značky s červeným kruhem a nápisem Umweltzone. Podobně to zvažují i Drážďany, Lipsko, Mnichov, Hannover, Essen, Düsseldorf či Kolín nad Rýnem.

Na internetové aukci eBay se už například objevují četné náhradní díly, ale také kompletní trabanty. Poptávka je však malá a nic nepomáhá ani blížící se 50. výročí tohoto produktu s plastovou karoserií z někdejší Německé demokratické republiky.

Autokluby mezitím protestují, že povolení nedostanou auta s řízenými katalyzátory, kterých je v Německu téměř pět milionů. Odhaduje se, že žádnou "propustku" do ekologických zón nedostane až sedm milionů ze 46 milionů registrovaných vozidel.

Německá média nevylučují, že v případě přísného výkladu pravidla se jím budou muset řídit také automobilisté ze zahraničí a budou nuceni vyhledat německé zkušebny.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí