zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za kytovci na Aljašku z pověření vlády

16.04.2007
Příroda
Za kytovci na Aljašku z pověření vlády
Velryba není právě typickým zástupcem české fauny. Ovšem Česko velryby chrání. Při absenci moře k tomu stačí členství v Mezinárodní velrybářské komisi. Ve středu vláda rozhodla, že i na letošní zasedání velrybářské komise na Aljašce vyšle svého zástupce. Žádný výlet pro politiky z toho ale nekouká.

"Velryby, i když zrovna neplavou kolem našich břehů, nejsou jen věcí přímořských států. Ochranu si zaslouží, i naši potomci mají právo je někdy vidět," říká jediná česká zástupkyně v komisi Pavla Hýčová z ministerstva životního prostředí. Zasedání se zúčastní už počtvrté.

"Když se někde zmíním, že jedu na konferenci kvůli velrybám, budí to posměšky a zdvižené obočí. Ale náš podíl při ochraně velryb je oceňovaný. V poslední době do komise vstoupily i další členské země Evropské unie," podotýká Hýčová.

Mezi 73 členskými zeměmi je těch suchozemských víc než dost. Mezi zastánci a odpůrci komerčního lovu velryb totiž zuří dlouholetý boj. Ke změně zákazu lovu ve velkém je potřeba získat tříčtvrtinovou většinu, a proto se oba tábory snaží lákat do komise nové, sobě nakloněné členy. K velrybářské lobby se připojují chudé státy Asie či Afriky, k odpůrcům lovu země EU.

"Česko se prezentuje jako stát, který se zajímá o dění ve světové ochraně přírody. A chodí nám na ministerstvo děkovné dopisy od ministrů z Nového Zélandu, Austrálie, Británie nebo USA," poznamenává česká zástupkyně v komisi.

Český odpor k lovu velryb má i praktický přínos.

"Například Chile díky spolupráci při ochraně velryb českým vědcům umožňuje pobyt na jejich antarktické základně," říká Hýčová.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí