zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O biftecích a oteplování

19.04.2007
Ovzduší
Zemědělství
O biftecích a oteplování
Hospodářské noviny 12. dubna pod titulkem "Jezte hovězí, bráníte globálnímu oteplování" publikovaly reportáž z besedy, na které společně vystoupili britský vicepremiér John Prescott a jeho český protějšek Martin Bursík. V předmětném článku je přitom uvedeno, že jsem si pochvaloval hovězí biftek, který se na večerní akci britské ambasády podával, a že jsem připomněl, jak významným emitentem skleníkového plynu metanu právě hovězí dobytek je. Má připomínka se ale nesla v přesně opačném duchu, než jak je v reportáži interpretována.

Poptávkou po hovězím mase totiž naopak počet krav zvyšujeme! (Což mně nevadí, ale přítomným věrozvěstům katastrofy globálního oteplování to mohlo chuť bifteku zkazit).

Ve stejném vydání novin také Miloš Čermák píše ve svém mediáři, že by zelení mohli jednou chtít zakazovat papírové noviny, protože se podle nich kvůli nim "pokácí denně devět tisíc stromů". Byl by to ale jen jejich další omyl. Poptávkou po papíru se totiž množství lesů v Evropě naopak zvyšuje! Zabití krávy a pokácení stromu je jen součástí procesu, na jehož začátku je zvýšená poptávka po produktu - a na konci větší množství dobytka i lesů. Šetření papíru proto naše lesy nijak nechrání. Stejně jako jedením hovězího nepřispějeme k omezení emisí skleníkových plynů.


Petr Mach, Centrum pro ekonomiku a politiku
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí