zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uhlí podraží, rozpočtu to nepomůže

20.04.2007
Energie
Uhlí podraží, rozpočtu to nepomůže
Domácnosti, hlavně ty, které topí uhlím, se pomalu ale jistě musí připravovat na nové zdražení. Výdaje průměrné domácnosti se od příštího roku, kdy začnou platit ekologické daně, zvednou zhruba o tisícovku až dva tisíce korun ročně. Přesné výpočty ještě nejsou k dispozici, nynější návrh ekologické daňové reformy bude vláda teprve schvalovat.

O teplo se bojuje

"Dohodnuta nejsou zatím ani všechna osvobození od daně. Například nyní s ministerstvem financí jednáme o tom, aby se osvobození od daně týkalo všech zdrojů, které vyrábějí elektřinu spolu s teplem," uvedl šéf resortu životního prostředí Martin Bursík. Ten návrh ekologických daní představil na včerejším Žofínském fóru.

Co podraží, co ne

Jisté je, že od daní bude osvobozen zemní plyn, který slouží domácnostem k vytápění. Naopak uhlí ponese největší zátěž, v průměru má podražit o deset procent za tunu. Například cena za tunu hnědého uhlí by se mohla zvýšit o 187 korun, černého uhlí o 280 a cena tuny briket asi o 198 korun.

Uhlí určené pro klasické elektrárny má být od daně osvobozeno.

Elektřina podraží minimálně, mají to být necelé tři haléře na kilowatthodinu. Ekodaň ale budou platit všichni odběratelé včetně domácností.

Jestli a jak se zvednou ceny za teplo, není úplně jasné, bude to záležet právě na tom, zda zdroje vyrábějící elektřinu a současně teplo budou od daně osvobozeny. I když Bursík tvrdí, že ministerstvo financí o této výjimce minulý týden přesvědčil, konečné slovo bude mít až vláda. Připomínek k návrhu ekologické daňové reformy je ostatně víc. "Příslušná směrnice Evropské unie nabízí hned několik možností výjimek či úlev z dopadů zdanění energetických komodit a některé státy jich na rozdíl od nás plně využily. Pro příklad není třeba chodit daleko - v sousedním Německu či Polsku jsou od těchto daní osvobozena domácí paliva, především uhlí," říká mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Názor sdružení, že uhlí pro domácnosti by mělo být od daně osvobozené, podporuje i ministerstvo průmyslu. Resort financí však s tím nesouhlasí a nehodlá podle náměstkyně ministra Dany Trezziové ani ustoupit.

"Výnos ekologických daní nebude ani tak zvlášť velký. Státní rozpočet má v roce 2008 z těchto daní inkasovat 4,3 miliardy korun," uvedla náměstkyně. Ministr Bursík dokonce odhaduje ještě nižší částku. Podle něj se bude výnos ekodaně pohybovat okolo tří miliard korun.

Česko podle náměstkyně Trezziové zvolilo nejnižší možné sazby daně, které dovoluje směrnice Evropské unie.

Původně měla být ekologická daňová reforma pro stát výnosově neutrální. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas plánoval, že díky sumě vybrané na ekologických daních bude možné snížit odvody na sociální pojištění. Nyní od této úvahy podle Bursíka ustupuje.

Ekologické daně, které začnou platit od ledna 2008, jsou prvním krokem reformy. Naplánovaná je na tři etapy, její konečná podoba bude známá v roce 2017.


Zdraží uhlí, možná i teplo (od 1. ledna 2008)
Průměrné zdražení uhlí o 10 procent
Zdražení tuny hnědého uhlí cca o 187 Kč
Zdražení tuny černého uhlí cca o 280 Kč
Zdražení tuny briket cca o 198 Kč
Průměrné zdražení ceny elektřiny o jedno procento
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí