zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistá voda bez sinic má být jen na Máchově jezeře

27.04.2007
Voda
Čistá voda bez sinic má být jen na Máchově jezeře

LIBERECKÝ KRAJ -  Čistou vodu bez sinic si letos v přírodě  v Libereckém kraji s jistotou turisté užijí  jen na Máchově jezeře. Kraj si ho totiž vybral, jako jedinou přírodní vodní plochu, do jejíhož  vyčištění  dá jeden a půl milionu korun. „Máchovo jezero je významnou rekreační oblastí Libereckého kraje, ročně je využívá asi 30 tisíc turistů. Oblast kolem něj je na turistice ekonomicky závislá. Poslední roky ale byly pro tamní podnikatele špatné,“ uvedl tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.   Podle kraje sinice hrozí jak v Liberci, tak i okolí, avšak tak akutní stav jako na Máchově jezeře  nikoliv.

 Rozdělení peněz na vyčištění vodních ploch se nelíbí některým starostům. Jednostrannou investici považují za nespravedlivou.

 „Nevím, proč by si měl Máchův kraj nárokovat všechny peníze pro boj se sinicemi,“ uvedl starosta obce Hamr na Jezeře Milan Dvořák. „Určitě budeme po kraji žádat nějaké finance.  Pana hejtmana jen tak na pokoji nenecháme,“  dodává s úsměvem starosta. Podle něj  největší problémy se sinicemi byly loni, kdy se kvůli jejich výskytu musela vodní nádrž vypouštět. Již v těchto dnech se obec snaží  zabránit výskytu sinic tím, že odpouští vodu v době, kdy nejvíce kvetou určité druhy stromů.

 Jak sdělila Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS), s kontrolou vody se začne kolem poloviny května.
„Vzorky z vodních ploch budeme odebírat každých čtrnáct dní,“ řekla tisková mluvčí. 

 Pokud se někde objeví sinice, hygienici ihned varují. Při velkém výskytu sinic nařídí zákaz koupání v zamořené vodě.  Sinice vyvolávají řadu zdravotních potíží.  Patří mezi ně alergické reakce, nevolnosti, žaludeční nevolnosti a příznaky podobné chřipce. Na těle člověka se může objevit  vyrážka, záněty a podrážděné reakce očí a spojivek.
 Jaroslav Tauchman

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí