zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice Skutče nasadila proti občanům cenzuru

30.04.2007
EIA
Radnice Skutče nasadila proti občanům cenzuru

SKUTEČ – Radnice města Skuteč se příliš nezajímá o názory obyvatel města. Přesvědčili se o tom kritikové projektu na výstavbu prodejny Plus v Družstevní ulici, kvůli kterému mají být vykáceny stromy a zrušeno hřiště. Radnice několikrát nevybíravě napadla členy Občanského sdružení Za zelenou Skuteč v radničních novinách. Odmítla pak otisknout reakci lidí, kteří se chtěli hájit, s tím, že noviny slouží výhradně k uveřejňování oficiálních stanovisek vedení města. Takový výklad je podle sdružení Arnika protizákonný. „Radnice zneužívá veřejných rozpočtů k prosazování skupinových zájmů. Je to popření demokratických principů veřejné správy,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.
 
„Již několik měsíců publikuje vedení našeho města zkreslené informace o svém projektu na výstavbu supermarketu v Družstevní ulici. Tvrdí například, že stavba zvýší ceny našich bytů, nezpůsobí žádné zhoršení životního prostředí ani zvýšení dopravy, nebo že stromy v okolí našich domovů jsou bezcenné nálety, které je vhodné vykácet. Máme k dispozici odborná vyjádření, která tvrdí pravý opak. Když jsme však chtěli na tvrzení radnice reagovat, její vedení opakovaně odmítlo přístup k obecním novinám,“ popisuje chování radnice mluvčí Občanského sdružení Za zelenou Skuteč Miroslava Filipi. „Cítíme se postupem radnice poškozeni a odeslali jsme proto stížnost na Ministerstvo vnitra ČR,“ doplnila mluvčí.

Propagandu radnice zajišťuje tajemník městského úřadu Radek Zeman. Do dubnového vydání obecních novin napsal: „Redakce obdržela žádost o zveřejnění článku sdružení Za zelenou Skuteč. Jeho obsahem jsou námitky proti výstavbě marketu na sídlišti. Dále zde je několik osobních invektiv vůči představitelům města. Protože na stránkách Skutečských novin, které jsou informačním měsíčníkem úřadu, nechceme vířit vášně a rozpoutávat nekončící polemiky příznivců i odpůrců, toto stanovisko nezveřejňujeme. Čtenáře ubezpečuji, že město svůj postoj nezměnilo.“ V březnovém čísle se pak mohli čtenáři dočíst: „Je mi líto, že občanské sdružení vyvíjí aktivity medializace a permanentní obstrukce. Vůči těm, kteří už by chtěli nakupovat, mi nezbývá, než konstatovat, aby přišli na zasedání městského zastupitelstva a vyslechli si hutné připomínky z úst představitelek občanského sdružení.“

Podle vedoucího Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Martina Skalského je postup radnice za hranicí zákona. „Radnice prokazatelně umlčuje skupinu obyvatel města, která navíc není malá. Vydávání Skutečských novin přitom platí lidé ze svých daní, takže v žádném případě nemůže jít jen o hlásnou troubu aktuálního politického vedení. Takový postup je proti zásadám dobré veřejné správy a vede k omezování demokratické diskuse o rozvoji města, na který nemusí mít všichni obyvatelé stejný názor,“ řekl Skalský.

Právník Arniky Lukáš Matějka potvrzuje, že případ ze Skutče není bohužel v České republice nijak ojedinělý. „Ačkoliv je podobné jednání radnic velmi rozšířené, zákony jej zakazují. V našem právní řádu sice chybí jasný návod, jak mají radnice při vydávání novin postupovat, ústava nicméně občanům garantuje svobodu projevu. Skutečské noviny v tomto směru ústavu porušily a dopustily se zřejmě nedovolené cenzury,“ tvrdí Matějka. „Obce mají při vydávání radničních periodik podle zákona dbát na potřeby všech občanů. V praxi to znamená povinnost informovat nejen o názorech všech politických sil v zastupitelstvu, ale dokonce o názorech občanů mimo něj. Noviny vydávané za peníze všech občanů obce nejsou jen popisem úspěchů starosty či politiky radních, ale mají dát přiměřený prostor pro alternativní názory vzniklé ve veřejné diskusi,“ dodává právník.

Společná tisková zpráva Občanského sdružení Za zelenou Skuteč a Centra pro podporu občanů sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí