zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sucho – do krajiny se musí vrátit zeleň

02.05.2007
Voda
Příroda
Les
Sucho – do krajiny se musí vrátit zeleň

Zemědělská krajina bez zeleně, kanalizované potoky či řeky a špatné hospodaření v lesích zhoršují sucho, varovalo dnes Hnutí DUHA v souvislosti s obavami meteorologů z nedostatku vláhy.

Ekologická organizace prosazuje, aby státní dotační programy účinně podporovaly výsadbu zeleně v krajině, obnovu mokřadů a členitých, meandrujících řek.

Při nedostatku jarních dešťů ani sebelepší krajina suchu nezabrání. Ale ozdravění může snížit jeho účinky. Hnutí DUHA například upozornilo, že:

  • Vinou kanalizace se délka českých řek a potoků během dvacátého století zmenšila o třetinu, takže voda rychleji odtéká z krajiny pryč. Třeba Labe v úseku Jaroměř–Mělník bylo zkráceno ze 400 kilometrů na 180 km.
  • Velké škody způsobilo vysoušení vlhkých luk a mokřadů, které působily jako houba zadržující vodu – a zásobovaly své okolí v době sucha. V minulosti bylo u nás odvodněno přes milion hektarů zemědělské půdy.
  • Při holosečném kácení v lesích vznikají velké osluněné a vyprahlé paseky, kde se rozkládá humus, takže půda zde špatně zadržuje vláhu.
  • V krajině s velkým podílem zeleně je lepší mikroklima a více vlhko: lépe zde vzniká rosa, místní deště a podobně.
  • V krajině přibývá betonových a asfaltových ploch, kde se voda nemůže vsakovat do půdy. Musí je kompenzovat nové mokřady, umělé rybníčky a takzvané zasakovací pásy zeleně, kam budou odváděny srážky.

Hnutí DUHA prosazuje, aby stát investoval více peněz z evropských fondů i domácího rozpočtu do programů, které obnovují zeleň v krajině a meandrující koryta či mokřadů a luk podél řek a potoků, kam by se mohla voda rozlévat bez větších škod. Usiluje také o reformu lesního zákona, jež by zakázala holosečné kácení a vyžadovala šetrnější způsoby těžby.

Zdeněk Poštulka, vodohospodářský expert Hnutí DUHA, řekl:

„Ani sebelepší krajina nezabrání suchu, pokud prší tak málo jako letos na jaře. Ale nedostatek zeleně, odvodněné mokřady nebo holosečná těžba dřeva jeho následky ještě zhoršují. Úplné ozdravění krajiny je úkol na desítky let. Ovšem některá důležitá opatření lze udělat už teď. Vláda především musí přidělit více peněz obnovu zeleně a mokřadů, které budou v krajině zadržovat vodu. Důležité jsou i nenápadné drobnosti – například holosečným kácením v lesích vznikají velké plochy, kde půda špatně zadržuje vodu.“

Kontakt:       

Zdeněk Poštulka, Hnutí DUHA, telefon 732 957 552, email zdenek.postulka@hnutiduha.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí