zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Australský pivovar vyrobí z odpadních vod elektřinu

04.05.2007
Voda
Australský pivovar vyrobí z odpadních vod elektřinu

Canberra - Australští vědci hledají způsob jak využít odpadní vody z pivovarů k výrobě elektrické energie s pomocí bakterie konzumující cukr. O technologickém experimentu vědců z univerzity v australském Queenslandu informuje dnes agentura AP.

Výzkumníci instalovali v pivovaru Foster nedaleko queenslandské metropole Brisbane palivovou buňku; je to fakticky baterie, v níž jistá bakterie spotřebovává vodorozpustný odpad z pivovaru, jako je cukr, škrob či alkohol.

Baterie produkuje jak elektřinu, tak čistou vodu, uvedl odborník na odpadní vody Jurg Keller. Palivová buňka o obsahu 2500 litrů bude 250krát větší než prototyp, jejž vědci úspěšně tři měsíce zkoušeli v univerzitní laboratoři, dodal.

"Pivovarské odpadní vody jsou zvláště dobrým zdrojem, protože jsou biologicky velmi odbouratelné... a jsou vysoce koncentrované, což pomáhá při zlepšování výkonu buňky," zdůraznil Keller.

Pivovarnická buňka by podle jeho mínění mohla produkovat dva kilowatty energie, tedy dostatek pro provoz domácnosti, a tato technologie by mohla být případně použita i v jiných pivovarech a vinařských závodech v majetku skupiny Foster.

"Nebude vyrábět ohromné množství energie - jde především o zpracování odpadních vod, z něhož je vedlejší výhodou výroba elektřiny," sdělil Keller.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí