zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MORAVSKÁ BIOVÍNA MEZI ŠAMPIONY Z ITÁLIE, NĚMECKA

05.05.2007
Zemědělství
MORAVSKÁ BIOVÍNA MEZI ŠAMPIONY Z ITÁLIE, NĚMECKA
Letošního čtvrtého ročníku Mezinárodního spotřebitelského hodnocení biovín v Pavlově se zúčastnilo 25 výrobců a vystavovatelů

28. dubna 2007 se uskutečnilo  Mezinárodní spotřebitelské hodnocení biovín tradičně v Pavlově pod Pálavou ve Vinařském domě Zatloukal. Příznivci a milovníci dobrého vína se sešli k ochutnávce a posouzení předností vybraných biovín z ekologicky obhospodařovaných vinic z několika zemí - České republiky, Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska, Švýcarska.

Mezinárodní spotřebitelská ochutnávka biovín probíhá již tradičně v atraktivním jihomoravském vinařském prostředí na základě anonymního spotřebitelského hodnocení českých a zahraničních biovín. Cílem přehlídky je seznámit českou veřejnost, spotřebitele, obchodníky a zástupce vinoték s takovou specifickou komoditou jakou je biovíno. Účastníci zde mají možnost jednotlivá biovína ochutnat, porovnat a zhodnotit. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni a odměněni na Evropské letní konferenci ekologického zemědělství - Bioakademii v Lednici na Moravě, dne 27.6.2007, která má již tradiční velkou návštěvnost českých a zahraničních odborníků a širokou medializaci v České republice i zahraničí. Výsledky rovněž přispějí k prosazení nejlepších z biovín na českém trhu a vinařům či zpracovatelům poslouží k lepšímu přehledu z hlediska, co se týče chuťových preferencí spotřebitele na biovíno. Z předešlých ročníků soutěže vyplynulo, že Češi dávají přednost především sladkým biovínům. Příkladem mezinárodního úspěchu v tomto spotřebitelském hodnocení jsou italská biovína od La Cantina Pizzolato, která se poté dostala do prodejen po celé České republice.

Letošního čtvrtého ročníku Mezinárodního spotřebitelského hodnocení biovín v Pavlově se zúčastnilo 25 výrobců a vystavovatelů s vybranými biovíny v počtu celkem 82 vzorků. Biovína byla rozdělena do čtyř kategorií - bílá, červená, sladká a perlivá. U hodnotitelů, kterými byla většina zúčastněných návštěvníků a kterých se sešlo téměř stopadesát, se nejoblíbenějším bílým biovínem stal Riesling, výběr hroznů, 2005 od Weingut Steffens – Kess z Reil/Mosel z Německa, následoval Hibernal, výběr hroznů, 2006 z Vinného sklepa Eben od Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě a německý Rieslaner, jakostní, 2005 od Weingut Rothe z Nordheimu. V kategorii červených biovín se vítězem stala španělská směs Novas, pozdní sběr, 2003 od Iranzo Fields z Valencie, za ní se těsně zařadil Laurot, pozdní sběr, 2006 z Vinného sklepa Eben od Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě. Přední místo ve sladkých vínech obsadilo italské Passito bianco, výběr bobulí, 2005 od La Cantina Pizzolato z Villorby, následoval jakostní Riesling, 2005 od Weingut Steffens – Kess z Reil/Mosel z Německa. V kategorii perlivá biovína se na prvním místě umístilo italské Prosseco Colli, 2006 od La Cantina Pizzolato z Villorby, na druhém až třetím biovíno Musicanti, 2005 a Frederik, 2006 rovněž od La Cantina Pizzolato z Villorby z Itálie.

Akce byla doplněna prodejem a ochutnávkou dalších českých biopotravin například ze Sluneční brány (čaje, koření, káva, pochoutky pro děti), Biofarmy Sasov (biovepřové – šunka, klobásy, uherák), Pro-bio obchodní společnosti (široký sortiment biopotravin) a také posezením u cimbálové muziky Rebend.

Každému  přihlašovateli děkujeme za  odvahu postavit se ke kritickému hlasu českého spotřebitele a brát jeho názor za signál,  která  biovína jej oslovují a chutnají nejvíce.

Oficiální vyhlášení výsledků a předání vítězných pohárů proběhne během slavnostního večera na 7.Evropské letní akademii ekologického zemědělství – Bioakademii 2007 dne 28. 6. v lednickém zámku.

Akci každoročně pořádá Ekofarma Pollau rodiny Abrlovy, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci s ADONIS – TIC Mikulov, Vinařský dům Zatloukal, za finančního přispění MZe ČR.

Vítězům blahopřejeme a těšíme se nashledanou na příštím ročníku.

O biovíně

Biovíno je připraveno z vinných hroznů vypěstovaných, zpracovaných a expedovaných podle zásad ekologického zemědělství. Při pěstování vinné révy se nepoužívají herbicidy, akaricidy ani jiné syntetické přípravky, jsou nahrazeny dravými roztoči, slunéčky či dalším dravým hmyzem, který pomáhá udržet zdravou rovnováhu ve vinici. Na případná plísňová onemocnění se používají v omezeném množství měďnaté a sirnaté přípravky. Ekologický pěstitel vína se soustředí především na maximální kvalitu a cukernatost hroznů a využívá přirozené úrodnosti půdy. Pro dosažení těchto vlastností vína je také důležitý výběr odrůdy s požadovanou odolností a ochotou tvořit cukry. Biovíno s cukernatostí více než 19°NM (měří se hustota hroznového moštu) se řadí do vín přívlastkových, které se dále stupňovitě označuje jako tzv. kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí. Samotné zpracování hroznů na biovíno se obejde bez šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čeřících či stabilizačních látek. Proces výroby probíhá přirozeným způsobem, který je sice zdlouhavější a pracnější, zato však bez chemických reziduí. Biovíno je stále živé, proto je náročnější na kvalitní skladování. Biovíno je náležitě certifikováno a poznáte jej podle ochranné známky BIO tzv. zelené biozebry a kódu příslušné kontrolní organizace (CZ-ABCERT, CZ-BIOKONT nebo CZ-KEZ), stejně jako další biopotraviny. Pěstitel a výrobce se řídí vinařským zákonem a prováděcí vyhláškou, Nařízením Rady (EHS) č. 2092/91 a zákonem o ekologickém zemědělství č. 242/2000 Sb., je kontrolován inspekční a certifikační organizací pro ekologické zemědělství pověřenou Ministerstvem zemědělství České republiky.

KDE KOUPIT BIOVÍNO V ČESKÉ REPUBLICE

Biovíno lze zakoupit přímo u ekologicky hospodařících vinařů, ve vybraných vinotékách a prodejnách biopotravin. V České republice se produkcí biovína zabývají:

·         František Mádl z Velkých Bílovic - biovíno pod značkou Naturvin, přímý prodej nebo prostřednictvím PRO-BIO, obchodní spol. s r.o., tel.: 602 780 364, malyvinar@slunce.cz

·         Josef Abrle z Pavlova - ekofarma Pollau - biovíno odrůd Pálava, Muškát moravský, Cabernet Moravia, André, Ryzlink rýnský, prodej přímo z farmy nebo prostřednictvím vybraných vinoték a prodejen, tel.: 519 515 394, josef.abrle@tiscali.cz, www.bio-produkty.cz

·         Miloš Michlovský, Vinselekt v Rakvicích - biovíno odrůd Laurot a Malverina, prodej přímo z vinařského podniku nebo ve vybraných vinotékách a prodejnách, možnost degustace, tel.: 519 350 525,  michlovsky@michlovsky.com , www.michlovsky.com

·         Vlastimil Peřina, Vinný sklep Eben v Lednici na Moravě - výroba biovín odrůd Malverina, Laurot, Hibernal, vinný sklep a prodej vína, tel.: 519 340 250, perinova@mpo.cz

Tito vinaři jsou členy PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, celostátní nevládní neziskové organizace sdružující zemědělce, zpracovatelské a obchodní organizace, spotřebitele, školy a podniky služeb zaměřující se na ekologické zemědělství a biopotraviny.

 

Další informace na:

www.pro-bio.cz

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Nemocniční 53, 787 01 Šumperk

tel/fax: 420/583 216 609, e-mail: pro-bio@pro-bio.cz

PR a propagace

Vladimíra Červená

 

Další odkazy:

www.bio-produkty.cz

www.slunecnibrana.cz

www.biofarma.cz

www.probio.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí