zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Itálii děsí léto bez proudu

06.05.2007
Energie
Itálii děsí léto bez proudu
Italská vláda se zítra pokusí najít řešení, jak zažehnat hrozící krizi způsobenou mimořádně teplou zimou a nedostatkem srážek.

Téma sucha proniklo na první stránky italských médií před týdnem, kdy hydrogeologický ústav ve Ferraře oznámil, že hladina největší italské řeky Pádu je mimořádně nízká - průtok odpovídá průměru v polovině července.

Ministr pro otázky životního prostředí a tajemník strany Zelených Alfonso Pecoraro Scanio ihned navrhl mimořádný krizový plán, který by v případě pokračujícího sucha měl radikálně změnit dosavadní spotřebu vody průmyslu, zemědělství i v domácnostech. Narazil však na odpor svých kolegů, šéfa resortu zemědělství Paola De Castra a ministra infrastruktury Antonia Di Pietra, podle nichž "nehrozí žádné nebezpečí, že nebudeme mít pitnou vodu."

Suchý průmyslový sever

Itálie je 1800 km dlouhý poloostrov, situace v jednotlivých krajích se liší. Netradiční je, že nedostatkem vody trpí severní Itálie a především povodí Pádu, kde vody s výjimkou roku 2003 bylo vždy dost. Naopak střed země je prakticky bez problémů a jižní oblasti dokonce hlásí, že mají v nádržích vody více než obvykle.

Jenže sever a povodí Pádu jsou nejlidnatější oblasti země, s velkou koncentrací průmyslu a intenzívního zemědělství. Problémy na severu proto mohou mít silné negativní dopady na hospodářský život v celé zemi.

Elektrárny potřebují vodu...

Největší nebezpečí hrozí energetice. Podél Pádu se nachází řada tepelných elektráren, které pro své turbíny potřebují vodu z řeky. Mimo to již na počátku minulého století byla na jižních svazích Alp postavena celá řada hydroelektráren, kterým hrozí zastavení provozu, protože v zimě prakticky nesněžilo a nyní již dlouho neprší.

Hrozbu snížení výroby elektrické energie v posledních dnech potvrdil i Flavio Cattaneo, generální ředitel italské elektrodistribuční sítě Terna.

...a továrny elektřinu

Předseda Svazu průmyslu Luca Cordero di Montezemolo to ale vidí ještě v temnějších barvách černěji: "Meteorologové oznámili nejen málo srážek, ale především silnou vlnu horka, a to samozřejmě znamená klimatizaci na plné otáčky a tedy zvětšenou spotřebu elektřiny. Vládě jsem již oznámil, že pokud nebudou přijata radikální opatření, řada továren bude v létě přinucena zastavit výrobu."

Premiér Romano Prodi obratem slíbil věnovat problému pozornost.

Vyšel také vstříc požadavkům předsedy regionální vlády v Lombardii Roberta Formigoniho: krajům budou v energetických a vodohospodářských otázkách dány větší pravomoci.

V pozadí prozatím zůstaly problémy zemědělství, ale ty jsou možná ještě naléhavější.

Profesor Giampiero Maracchi, ředitel biometeorologického ústavu ve Florencii je přesvědčen, že je ohroženo minimálně 15 procent sklizně kukuřice - i vzhledem k tomu, že vysoké teploty, které by v létě mohly dosáhnout až 40 stupňů, velmi napomáhají množení škůdců. Mimo to je silně ohrožena jedna z nejkvalitnějších produkcí severní Itálie - rýže. Celkově by období sucha a letních vysokých teplot mělo způsobit ztráty ve výši čtyř miliard eur.

Strukturální problémy, o kterých hovořil předseda Svazu průmyslu, se týkají i stavu italských vodovodů. V severní a střední Itálii jsou na slušné úrovni, ovšem na jihu, zvláště na Sicílii a Sardinii, se odhaduje, že během dopravy ke spotřebitelům se ztrácí 40 až 60 procent vody.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí