zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadové hospodářství v centru pozornosti

09.05.2007
Odpady
Odpadové hospodářství v centru pozornosti
Likvidace běžných i nebezpečných odpadů, provoz skládek, povinnosti občanů i perspektivy odpadového hospodářství – o tom všem se mohou zájemci více dozvědět na Ekologických veletrzích Brno. Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží je

jednou z priorit Operačního programu životního prostředí (OPŽP). Blok – Odpady se uskuteční v rámci odborného doprovodného programu v úterý 29. května. Přednášky se budou týkat mj. připravovaných změn evropské legislativy v OH, biologicky rozložitelných odpadů, nakládání s odpadem v rizikových situacích nebo IPPC.

Mezi partnery Ekologických veletrhů patří stejně jako v předešlém ročníku České ekologické manažerské centrum (CEMC). „Od této spolupráce očekáváme, že nám ve vztahu k široké veřejnosti pomůže zviditelnit naši činnost a rozšířit členskou základnu. Náš poměrně široký program spočívá v zajištění služeb v oblasti ekologického managementu, IPPC, vzdělávání a rovněž ve vydavatelské činnosti,“ uvedl Ing. Jiří Študent, výkonný ředitel CEMC.

Cílovou skupinou sdružení jsou podnikatelé, kteří významně ovlivňují nejen ekonomiku společnosti, ale také stav životního prostředí. „Bez specifických informací určených pro tuto zájmovou skupinu nelze očekávat, že naše společnost bude postupovat po trajektorii udržitelného rozvoje, ta totiž vyžaduje konsenzus všech, někdy i protichůdných zájmů,“ dodal.

Odpadové hospodářství ČR má podle Študenta za sebou mnohé úspěchy, existují i určité nedostatky či problémy. Po zkušenosti s uskladněním nebezpečných odpadů z bývalého průmyslového areálu v obci Libčany založilo MŽP ve spolupráci se zástupci krajů, České inspekce životního prostředí, Policie ČR, hasičů a dalších, speciální pracovní skupinu pro aktivní vyhledávání rizikových míst, kde se podobné ilegální skládky nebezpečných odpadů mohou objevit. „Sklady nebezpečných látek, které se objevily v minulém roce na některých místech republiky, jsou zmapovány a za pomoci odborných firem se zneškodňují,“ potvrdil Študent. MŽP se spolu s představiteli Evropské komise snaží důsledně prosazovat změnu návrhu evropské odpadové směrnice s cílem zabránit dovozu zahraničního odpadu do českých skládek a spaloven.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí