zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologicky už i v Česku, v Hostětíně s Philipsem

07.05.2007
Obecné
Ekologicky už i v Česku, v Hostětíně s Philipsem
Společnost Philips představila instalaci nového ekologického systému veřejného osvětlení, prvního svého druhu v České republice, v listopadu loňského roku v modelové ekologické vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku. Nová technologie přináší úsporu energie až o polovinu a výrazně tak přispívá ke snižování emisí CO2.

Modelová ekologická vesnice Hostětín je první obcí v České republice, jež využívá nový systém ekologického osvětlení Philips CosmoPolis. Zařadila se tak po bok dalších evropských měst a městských částí, ve kterých byl systém CosmoPolis nainstalován v rámci pilotních projektů na podporu úspor elektrické energie. V Hostětíně byly také použity nejmodernější vysokotlaké sodíkové výbojky Master SON-T PIA Plus. "Nahrazení energeticky neefektivního osvětlení přinese Hostětínu úsporu energie až o 47 % - z původních 13 734 KWh spotřebovaných v roce 2005 na plánovaných 8769 KWh v roce 2007. Nahradili jsme zastaralé rtuťové a standardní sodíkové výbojky a málo účinná, částečně i poškozená svítidla moderními světelnými zdroji v efektivních svítidlech," uvedl Jiří Kolařík, market segment manager společnosti Philips Česká republika.

Nové veřejné osvětlení v Hostětíně využívá instalaci zejména vysokotlakých sodíkových výbojek, které jsou z hlediska provozních nákladů dvakrát efektivnější než původní rtuťové výbojky. K tomu se přidává systém CosmoPolis, jenž představuje naprostý průlom v technologii veřejného osvětlení. Zahrnuje dva typy výbojek - CosmoWhite a CosmoGold. V Hostětíně je využit typ CosmoWhite, který produkuje teplé bílé světlo (2600-2850 Kelvinů v závislosti na poloze svícení), jež přináší do centra obce vysoký zrakový komfort díky vysokému barevnému podání a současně příjemné teplotě chromatičnosti. CosmoGold vydává žluté světlo s teplotou barvy 2000 Kelvinů a poskytuje funkční žluté světlo s barevným podáním na úrovni sodíkových výbojek.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí