zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Méně emisí

11.05.2007
Ovzduší
Zemědělství
Energie
Méně emisí
Největší český výrobce energie z biomasy je z Hodonína.

Elektrárna Hodonín ze skupiny ČEZ je největším výrobcem energie z biomasy v České republice. Spaluje ji ve směsi s hnědým uhlím, přičemž letos v prvním čtvrtletí dosahoval průměrný podíl biomasy ve směsi 19 procent. Využití biomasy mohou v Hodoníně nadále rozšiřovat, protože již získali integrované povolení, podle kterého mohou spalovat až sto procent biomasy jako náhradu hnědého uhlí. K tomu, aby mohli záměr uskutečnit, musejí ale upravit technologii. V současné době mohou nahradit biomasou maximálně 25 % tepelného obsahu dodávaného v uhlí, a to kvůli současné technologii dopravy paliva do kotlů. Často se uvádí, že biomasy je na trhu nedostatek: v Hodoníně proto uskutečňují pilotní projekt na využití cíleně pěstované biomasy přímo v regionu. Jde o tzv. zelenou biomasu, která je v současné době využívána méně než biomasa na bázi dřevní hmoty. Do elektrárny v Hodoníně, která loni vyrobila z biomasy v přepočtu téměř 19 tisíc MWh, prodávají palivo jak čeští, tak slovenští dodavatelé.

Celkově se loni ve skupině ČEZ spotřebovalo 74 tisíc tun biomasy. Na první místo mezi výrobci, kteří ji využívají, se vyšvihla polská elektrárna Skawina, kterou ČEZ nedávno získal. Kromě již zmíněné Elektrárny Hodonín se biomasa spaluje ještě v elektrárnách Poříčí, Tisová, Ledvice a Chvaletice a v teplárně Dvůr Králové. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhým nejvýznamnějším zdrojem po vodních elektrárnách.
V teplárně Dvůr Králové letos chtějí vyrobit pětkrát víc energie spalováním čisté biomasy než loni. Z celkového množství 20 tisíc MWh vyrobené energie by měla být polovina na bázi biomasy. Spalují rostlinné peletky, dřevní štěpky a piliny.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí