zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní stížnost ničemu nepomůže, tvrdí Bursík

16.05.2007
Energie
Mezinárodní stížnost ničemu nepomůže, tvrdí Bursík
"Blokády hranic jen zhoršují česko-rakouské vztahy. Ale s Temelínem problémy jsou," říká ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík.


HN: Jaké mají současné spory s Rakouskem řešení?

Rakušané musí brát Temelín jako realitu. I oni stále spekulují, zda se neobrátí na Evropský soud s mezinárodní žalobou na Česko. Ale ani jejich žaloba, ani naše bouchání do stolu, by vzájemným vztahům neprospělo. Naopak. Musíme jednat a mezinárodní stížnosti brát jako mezní variantu.


HN: Má podle vás rakouská vláda vůli či vůbec možnost zabránit blokádě přechodů?

Politicky je v těžké pozici. Kolem 90 procent veřejnosti s jadernou energetikou nesouhlasí. Ale má prostředky na to zajistit, aby demonstrace neblokovaly průjezd přes hranice. Takto vztahy dvou sousedních států vypadat nemají.


HN: Vy sám považujete Temelín za bezpečný?

U jaderných elektráren obecně je největší riziko v selhání lidského faktoru. I v Temelíně jsou s tím problémy. Je tam nízká bezpečnostní kultura, podceňuje se profesionalita obsluhy, oprav a údržby. Jako vláda i přes Úřad pro jadernou bezpečnost a dozorčí radu chceme vyvinout na ČEZ větší tlak než v současnosti. Teď je prakticky nulový.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí