zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna komunálního odpadu bude na severní Moravě v roce 2011

17.05.2007
Odpady
Spalovna komunálního odpadu bude na severní Moravě v roce 2011

První spalovna komunálního odpadu v Moravskoslezském kraji by mohla vzniknout v roce 2011. O jejím umístění rozhodnou společně do tří let zástupci šesti měst a kraje. Spalovna by mohla stát v bývalém areálu Moravských chemických závodů v Ostravě nebo dolu Barbora na Karvinsku. ČTK to dnes řekl na konferenci Odpady 21 náměstek hejtmana Pavol Lukša (KDU-ČSL). Na stavbu spalovny za pět miliard korun chce kraj získat peníze z evropských fondů.

"V loňském roce podepsali zástupci kraje a Ostravy, Opavy, Frýdku-Místku, Karviné, Havířova a Nového Jičína memorandum o vzniku krajského integrovaného centra na využití odpadů, jehož součástí bude i spalovna komunálního odpadu. Jednotlivá města si sama určí odborný tým, který se bude podílet na výběru vhodné lokality," řekl Lukša.

Spalovna je podle zástupců kraje i měst jediným řešením, jak snížit neustále stoupající produkci odpadů v Moravskoslezském kraji. Například v Ostravě se loni vyprodukovalo zhruba 80.000 tun odpadu, což je o téměř 15.000 tun více než v roce 2002, uvedla mluvčí sdružení pro rozvoj kraje Karin Pelikánová.

"Jediné řešení vidíme ve vybudování spalovny pro celý kraj. Třídění odpadů nestačí. Integrované centrum by navíc mohlo zajistit druhotný zdroj energie, neboť odpad má stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí," uvedl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej. Dodal, že město chce ale založit i novou skládku, která by od roku 2009 nahradila nynější skládku v Hrušově.

"Chápu, že Ostrava chce mít jistotu ve skladování odpadů, i když celková koncepce kraje je v minimalizaci skládek. Prostě nechtějí čekat na vybudování spalovny, které není otázkou jednoho roku. Navíc spalování odpadu neznamená, že skládky úplně zmizí," dodal Milan Machač z krajského oddělení prevence a hodnocení vlivu na životní prostředí.

Spalování komunálního odpadu, při kterém vznikne energeticky využitelné teplo, má podle něj menší vliv na životní prostředí než skládkování. "Co se týče vlivu na ovzduší, tak je spočteno, že například spalovna komunálního odpadu v Malešicích u Prahy zatíží z hlediska dioxinů mnohem méně ovzduší než průměrná obec na Vsetínsku s 500 domácnostmi. To, co lidé spálí sami doma, je mnohem více škodlivé," řekl ČTK Machač.

Osmdesát pět procent nákladů na stavbu integrovaného centra chce kraj s městy získat ze strukturálních fondů Evropské unie. Podle náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové bude moci Česká republika využít do roku 2016 zhruba 20 miliard korun na odpadové hospodářství. "V červnu bychom chtěli vyhlásit příjem žádostí o dotace, do konce roku už by mohly být zahájeny realizace několika projektů," dodala Bízková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí