zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítězové Grand prix architektů mají výstavu

18.05.2007
Obecné
Vítězové Grand prix architektů mají výstavu
Grand prix architektů letos putuje do hanácké metropole. Mezinárodní porota udělila hlavní cenu novostavbě Centra ekologických aktivit Olomouce - Sluňákov, pod níž jsou podepsáni Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek. Stejně jako další oceněné projekty si tuto stavbu mohou na fotografiích od včerejška prohlédnout návštěvníci pražského Veletržního paláce. Obec architektů spolu s Českou komorou architektů vyhlásily vítěze v úterý večer.

Dům je postaven jako nízkoenergetický. Počítá se u něj s energetickou spotřebou 27,6 kilowatthodiny na metr čtvereční za rok, průměr v obdobných budovách přitom přesahuje čtyřnásobek. Autoři objekt konstruovali jako obydlenou terénní vlnu plynule zapadající do terénu.

Na stavbu, která získala i Cenu ministra životního prostředí Martina Bursíka za dílo s výraznými ekologickými aspekty, byly použity tradiční materiály. V centru se topí biomasou a solární energií. Budova má zásobování pitnou vodou oddělené od vody užitkové, pro tento účel se užívá dešťová voda. Stavba včetně vnitřního vybavení stála téměř 78 milionů korun.

Porota ocenila i další stavby, ve 14. ročníku se tradičně soutěžilo v sedmi kategoriích. Celkem bylo uděleno deset cen a čtyři práce získaly čestná uznání.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí