zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Chomutově odhalili firmy, které nezákonně likvidují odpad

18.05.2007
Odpady
V Chomutově odhalili firmy, které nezákonně likvidují odpad

Chomutov -- Chomutovští radní vyhodnotili kontroly, jež se od loňského května do letošního dubna zaměřily na odpadové hospodářství firem. Odbor životního prostředí magistrátu prověřil 334 živnostníků a podnikatelů, třetina z nich likvidovala odpad nezákonným způsobem. Dopustili se přestupku, za což jim byla vyměřena pokuta 2000 korun, informovala dnes ČTK chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Živnostenský úřad eviduje na 4800 provozoven na území města, kontroly budou podle Řápkové pokračovat. "Reagovali jsme na stížnosti občanů. Poukazovali na to, že kontejnery u obytných domů zaplňují odpadem podnikatelé a firmy z okolí. Ukázalo se, že mají pravdu, v poslední době se ale situace zlepšila. Zaznamenali jsme výrazný nárůst firem, jež s technickými službami uzavřely smlouvu o odvozu odpadu," uvedla.

Firmy nemusejí podle ní uzavírat kontrakt na odvoz a likvidaci odpadu výhradně s technickými službami. "Jejich povinností je ale prokázat, že postupují v souladu s legislativou a vyhláškou města. Právě podezření, že velké množství podniků obchází zákon, neodvádí poplatky a odpad odkládá do cizích kontejnerů či na nepovolená místa, nás vedlo ke zvýšené kontrolní činnosti," doplnila.

Magistrát kvůli kontrolám posílil odbor životního prostředí o jednoho pracovníka. "Nový zaměstnanec se osvědčil, prodloužili jsme mu smlouvu do konce příštího roku," dodala Řápková.

Každý obyvatel Chomutova letos za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí 412 korun, o 12 korun méně než loni. Důvodem jsou nižší náklady na svoz netříděného odpadu vzhledem k růstu objemu tříděného odpadu. Náklady na svoz a likvidaci odpadu dosahují v Chomutově s 51 000 obyvateli kolem 22 milionů korun ročně, z toho téměř šest milionů hradí město ze svých prostředků.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí