zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští ochránci přírody zakazují vstup, němečtí budují chodníky

27.05.2007
Příroda
Čeští ochránci přírody zakazují vstup, němečtí budují chodníky

Byla neděle a zároveň jeden z posledních možných dnů, kdy se dalo využít výjimky nějakého úředníka z jednoho z nespočetných ministerstev a úřadů, a tak jsme se vydali pěšky z Modravy na Březník. Od samoty Březník se dalo (a pokud se ouřada uvolí, tak možná bude i nadále) projít pěšky po štěrkové cestě první zónou národního parku kolem klausy zadržující vodu pro plavení dřeva až na česko-německou hranici.

Tomu místu se od pradávna říká Modrý sloup. Po německé straně jsme mohli po chodnících dojít na Luzný (Lusen).

Luzný je kopeček suti

Tohle by ale nebyl výlet na celý den, a tak jsme šli raději delší cestou po dřevěném chodníku přes rašeliniště k Teufelloch, kolem Kleine Öhe a nádrže Martinsklause k samotě Fredenbrücke, zpět do obce Waldhäuser a odtud teprve na Luzný.

Výstup na tenhle kopeček suti je celkem krátký, a tak po čtyř a půl hodinách chůze vybalujeme oběd a koukáme na Alpy. Moc často kvůli špatnému počasí vidět nejsou.

Poté jsme pomalu sestoupili po drsné žule dolů a po cestičce přímo po hranici zamířili opět k hraničnímu přechodu pro pěší Modrý sloup.

Kůrovec udělal svoji práci

Cestou jsme nabrali vodu z pramene a pro jistotu přihodili desinfekci, abychom se mohli napít.

Za zmínku v téhle oblasti stojí především Waldhäuser, kde jsou šumavská zvířata k vidění v jejich prostředí. Je to něco mezi safari a zoologickou zahradou v přírodě.

Přes to, že byla tato oblast na německé straně Šumavy nejvíce postižena kůrovcem, holé stromy nepůsobí ponuře a pomalu mizí v novém porostu.

Chráníme štěrkovanou cestu?

Při návratu jsem přemýšlel, zda je doopravdy nutné tak přísně regulovat pohyb turistů. Ochránci přírody omezují nejen roční období, ale také počet lidí, kteří tudy mohou během jednoho dne projít.

Šli jsme po štěrkové cestě, která pouhých pár set metrů před hranicí přechází do pěšiny, která je však pořádně vyšlapaná. Rozhodně ji nevyšlapali turisté za dva víkendy, kdy byla poprvé otevřená. Navíc z druhé strany z Bavorska až na hranici vede také štěrková cesta.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
25
8. 2017
25-27.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Živá škola přírodního stavitelství v Bílých Karpatech
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí