zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velehory a jezera takřka na dosah - a pro všechny

26.05.2007
Příroda
Velehory a jezera takřka na dosah - a pro všechny

Myslíte si, že objevovat krásy velehor mohou jen trénovaní turisté? Omyl! V Rakousku se může dotknout štítů Alp a pokochat se fascinujícími scenériemi každý. Stačí auto. Až nad hranici dvou tisíc metrů vás zde vyvedou mnohé vysokohorské silnice a silničky. Výhled na zasněžené vrcholky, horské louky, ledovce, jezera či vodopády je dokonalý. Vlastně byste z auta ani nemuseli vystoupit, ale to by byla škoda.

V Rakousku mají takových silnic desítky. Vedou přes horská sedla, šplhají se v serpentinách po úbočích hor. Kolem najdete horské chaty, odpočívadla, parkoviště. Zní to jako, že se turistický průmysl posunul do království výšin. Ano i ne. Některé známé silnice jsou celkem exponované, na mnoha jiných ale budete takřka sami i v hlavní sezoně.

Nejvelkolepější a nejznámější z rakouských vysokohorských silnic je bezesporu Grossglockner Hochalpenstrasse. Stoupá až do nadmořské výšky 2571 m! Během cesty z ní můžete spatřit až 37 třítisícových vrcholů. Silnice překonává hřeben Vysokých Taur a díky malé odbočce se dostanete až pod nejvyšší horu Rakouska. Ta ostatně dala silnici jméno - Grossglockner. Tady najdete návštěvnické centrum, restaurace, obchody. Ale hlavně spatříte nezaměnitelného velikána na vlastní oči a přímo pod ním pak neméně známý ledovec Pasterze, největší v celých Východních Alpách. I on ustupuje, a tak sem vyrazte ještě dřív, než ho globální oteplování roztaje. Pokud byste měli strach, že děti se budou cestou nudit, nebudou. Čekají na ně desítky vypasených svišťů přímo pod vyhlídkou.

Na hranici Vorarlberska a Tyrolska se můžete vydat po neméně zajímavé vysokohorské silnici. Bude to cesta serpentin, Silvretta Hochalpenstrasse. Je sice o polovinu kratší než ta grossglocknerská, ale její vzhůru šplhající se had vás rozhodně nezklame. Na třiadvaceti kilometrech je tu při kilometrovém převýšení víc serpentin než na dvakrát tak dlouhé Grossglockner Hochalpenstrasse. Cesta na Silvrettu přitom původně vůbec nevznikla pro turisty, v roce 1954 ji postavila energetická společnost kvůli budování alpské přehrady. Nejvyšší místo, kterého dosáhnete, se nachází ve výšce 2032 m. A i tady se vám podél strmě stoupající klikaté silnice nabídne řada odpočívadel s nádhernými výhledy.

Nejvyšší horu i ledovec už jste viděli. A co takhle nejvyšší rakouské vodopády? K nim vás zavede další vyhlídková horská silnice, zdolávající Gerlospass. Také tady se budete pohybovat na hranici dvou spolkových zemí: Tyrolska a Salcburska. Průsmyk v nadmořské výšce 1507 m navíc vedle politické znamená i hranici geografickou - uvidíte Alpy Zillertalské i Kitzbühelské. Přestože tu jízda není tak "dramatická" jako u předchozích dvou silnic, o úchvatné výhledy na horskou krajinu rozhodně není nouze a nechybějí ani modrá alpská jezera. A na konci silnice čeká lákadlo největší, Krimmlské vodopády, padající v kaskádách 380 m. n

AUTOR: Adéla Poláková

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí