zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města chtějí po podnicích ekologické osvědčení

24.05.2007
EMS
Města chtějí po podnicích ekologické osvědčení

Evropská i česká města a firmy požadují stále častěji, aby průmyslové podniky dokládaly, že jich produkty i výroba jsou ekologické a bezpečné. Podle Škody Electric (ŠE), významného evropského výrobce trolejbusů, bude do dvou let striktní podmínkou účasti v tendrech mezinárodně uznávané osvědčení. Dostaneme se lépe a rychleji k zakázkám, řekl Miroslav Šmiřák, šéf jakosti ŠE, která je od dnešního dne environmentálně a bezpečně řízenou firmou. Certifikáty ISO 14001 a OHSAS 18001 jí předali zástupci Det Norske Veritas (DNV), firmy z první evropské pětky v oblasti zavádění těchto systémů.
"Významní partneři považují za samozřejmé, aby jejich dodavatel neměli výpadky v kvalitě. Nově hodnotí výrobky podle toho, jak jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí," dodal. Řada měst a firem, které chtějí trolejbusy nebo motory, si podmínky dává jako povinné, například Budapešť. Obchodníci přikládají do nabídek kopie certifikátů, které výrazně usnadní získání zakázky, dodal Šmiřák. Tlak EU na ekologii i bezpečnost práce je silný, například nedoporučuje určité materiály. Každý zákazník hodnotí své dodavatele, podobně jako ŠE své subdodavatele.
"Požadavky na systémový přístup k životnímu prostředí a k bezpečnosti je vyžadován většinou významných zákazníků jako je Alstom, Bombardier, Rotem, Vossloh Kiepe, Terex a Caterpillar," uvedl šéf ŠE Jaromír Šilhánek. Certifikát systému řízení kvality výroby (ISO 9001), který má ŠE od roku 1996, už považují odběratelé za standard.
Nová certifikace za stovky tisíc korun trvala 1,5 roku. Každý rok se musí obhajovat, po třech letech ji firma obnovuje. Ze skupiny Škoda Holding vlastní tyto certifikáty od podzimu Škoda Power, výrobce turbín. Škoda Transportation, výrobce tramvají, lokomotiv a vozů metra, ho získá v dalším roce, až se přestěhuje do nových hal.
DNV je nezávislá nadace z norského Hřviku. Má 300 kancelářích ve 100 zemích. Jejím posláním je ochrana života, majetku a životního prostředí. Od roku 1991 vydala v ČR a na Slovensku více než 900 certifikátů, zejména v oblasti řízení jakosti, životního prostředí, ochrany zdraví, bezpečnosti práce a kvality a nezávadnosti potravin.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí