zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologickou daň nebudou platit domácnosti topící plynem

25.05.2007
Obecné
Ekologickou daň nebudou platit domácnosti topící plynem

Od ekologické daně bude také osvobozeno uhlí na výrobu elektřiny k topení i elektřina získaná z obnovitelných zdrojů energie.

Od ekologické daně, která se má platit od 1. ledna příštího roku, budou osvobozeny domácnosti topící zemním plynem. Výjimka se bude vztahovat také na domácnosti napojené na kogenerační jednotky na výrobu energie a elektřiny, dohodla se vláda při jednání o reformě financí. Zdaněno nebude také uhlí na výrobu elektřiny k topení, protože by se jednalo o dvojí zdanění, informoval novináře ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Zdanění energií, které má vést k šetrnějšímu zacházení s životním prostředím, nebude podléhat ani elektřina či teplo z obnovitelných zdrojů energie, metanu a vodíkových palivových článků.

Vláda také zachovala nulovou sazbu spotřební daně pro využití stlačeného zemního plynu v dopravě. Spotřební daň se nebude platit ani z elektřiny využité v železniční či městské dopravě.

Ekologická daňová reforma bude výnosově neutrální. Výnosy budou využity ke snížení povinných plateb sociálního pojištění zaměstnavatelů prostřednictvím novely zákona o sociálním pojištění s účinností od 1. ledna 2009. Na formě přerozdělení výnosů, které se odhadují na čtyři miliardy korun, se mají ministerstva životního prostředí a práce a sociálních věcí dohodnout do poloviny příštího roku.

"Zvolili jsme analogický postup, jakým se vydalo před lety Německo. V první polovině příštího roku odhadneme roční výnosy z nepřímých daní z energií a o jejich výši snížíme vedlejší náklady práce," uvedl vicepremiér Martin Bursík.

Zdanění budou podléhat především tuhá fosilní paliva, která budou zdaněna sazbou 8,50 koruny na GJ spalného tepla, což podle propočtů ministerstva životního prostředí způsobí nárůst ceny pevných paliv pro domácnosti zhruba o desetinu.
Zemní plyn bude podléhat zdanění ve výši 30,60 koruny na MWh spalného tepla. Daň ve výši 28,30 koruny na MWh, tedy přibližně jednoprocentní, zatíží elektřinu. Nárůst ceny elektřiny pro domácnosti představuje podle analýz MŽP jedno procento.

Zdroj: Finweb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí