zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Politik ČSSD podezřelý z ekologické nekázně

25.05.2007
Odpady
Politik ČSSD podezřelý z ekologické nekázně

JIŽNÍ ČECHY - Ředitel společnosti Pivkovice, a.s., a neúspěšný kandidát ČSSD na poslance Radek Božka má problém. Úředníci z odboru životního prostředí vodňanské radnice ho viní z toho, že nechal zakopat do země nebezpečný azbest.

Pracovníci zemědělské společnosti Pivkovice, a.s., které šéfuje Božka, byli přistiženi lidmi z odboru životního prostřední ve Vodňanech, jak vozí s traktory celé valníky nebezpečného dopadu do základů nové jímky, kterou budovali u kravína v jihočeských Netolicích. Přestože vedení společnosti uvádí, že do základů jímky vozili skelnou vatu, pneumatiky a eternit, který obsahuje nebezpečný azbest, pro následné roztřídění podle zákona, lidé z odboru životního prostředí to vidí jinak. Podle nich opodál čekající bagr ihned navezené hromady zasypal a nikdo by se tudíž k němu už nedostal. Na případ upozornili Haló noviny místní rolníci.

Traktor odpad vysypal, a než jsme stačili přijít, bylo to rozhrnuté. Rozhodně tam nebude nikdo nic přebírat, protože zem rovnou pěchovali. Byla tam skelná vata, pneumatiky, eternit a další odpad. Část z toho může být nebezpečným odpadem a může hrozit třeba i kontaminace spodních vod, pokud by byly mezi odpadky třeba hadry od oleje, potvrdil nám pravost informace šéf odboru životního prostřední vodňanské radnice Miroslav Filip. Sám na místě zasahoval. Na stavbě následně naplánoval provedení sondážních vrtů, a pokud mu to dodatečně zákon umožní, všechno znovu vyhrnout. Nevíme, co vše se tam navezlo a jak velkou hrozbu pro životní prostředí to může mít, dodal.

Ředitel a zároveň předseda společnosti Pivkovice, a.s., Radek Božka, který se loni v létě neúspěšně snažil dostat do Poslanecké sněmovny z osmnáctého místa jihočeské kandidátky ČSSD, uvádí, že odpad zemědělci do Netolic navezli kvůli jeho údajně plánovanému přebrání. Budeme tam odpad přebírat a zlikvidujeme jej podle zákona, jak má být. Rozhodně se to tam nevozilo, aby se to zahrabalo, uvedl v tiskovém prohlášení. Pracovníci odboru životního prostředí přitom mají fotografie, jak jsou fůry okamžitě zaváženy. Místní rolníci úřadům také sdělili, že to není poprvé, co se podobné hromady nepořádku někam vozily. Na stavbě při ukládání pracovalo asi pět lidí.

Zemědělci z přistižené společnosti vozili podle zaměstnanců odboru životního prostředí veškerý odpad, včetně stavebních zbytků, z nedalekého Bílska. Vše vysypávali na hromadu do základů budované silážní jámy, přičemž opodál měli už složeny betonové hranoly na stavbu bednění. Pro ČSSD případ znamená další aféru, do které byl zamotaný jejich regionální politik.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Kongres  STUDIO, spol. s r.o.
22
11. 2017
22-24.11.2017 - Konference
Štrbské Pleso
23
11. 2017
23-24.11.2017 - Konference
v Litoměřicích
23
11. 2017
23-24.11.2017 - Konference
v obci Kurdějov (u Hustopečí)
23
11. 2017
23-24.11.2017 - Konference
v Litoměřicích
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí