zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Ekologických veletrzích novinky z ochrany proti vodě

25.05.2007
Voda
Na Ekologických veletrzích novinky z ochrany proti vodě

Mezi firmami, zabývajícími se výrobou protipovodňových ochran, vzniká velká konkurence. Pouze produkcí mobilních stěn se v České republice zabývá asi desítka firem. „Je to ku prospěchu, neboť tato zařízení výrobci neustále vylepšují, jde především o snadnější montáž jednotlivých dílů. Ty se také stávají stále lehčími a na desky se používají nejmodernější materiály,“ uvedl Josef Piták, viceprezident České povodňové asociace. Veškeré novinky z tohoto oboru si budou moci prohlédnout návštěvníci Ekologických veletrhů, které se na brněnském výstavišti uskuteční od 29. do 31. května.

Česká protipovodňová asociace bude názorně v bazénu před pavilonem Z prezentovat ochranné prostředky z produkce asi dvou desítek firem. Letos návštěvníci poprvé uvidí komplexní ochranu rodinného domu, ale též provizorní most vhodný pro použití po povodních. Zajímavý bude i model vodní nádrže Znojmo, která slouží k vyrovnání nerovnoměrných průtoků v řece Dyji.

Ochrana domku spočívá zejména v zajištění kanalizace, pokračuje utěsněním oken a dveří, nainstalováno bude též mobilní hrazení kolem vlastního objektu. „Zájem o tyto ochrany stále vzrůstá, zejména do nich začíná v posledním období investovat soukromý sektor. Podnikatelům se totiž v tomto případě výrazně zlevňuje pojištění objektů. I v současnosti stále platí, že jejich jednotliví vlastníci si musí svůj majetek chránit sami. Jde však o dlouhodobou záležitost,“ řekl Piták. Podotkl, že prostředky z Evropské unie jsou určeny především na větší investice, například na budování ochrany hrází apod.

Ukázky před bazénem Z jsou určeny především starostům, primátorům a krizovým štábům. Stále více se o ně zajímá veřejnost, neboť si lidé vzhledem k častým povodním v minulých letech uvědomují, že si kromě vybudovaných opatření státní správou musí chránit svůj majetek individuálně. Management Veletrhy Brno a. s. této problematice věnuje velkou pozornost, o čemž svědčí, že investoval značné finanční prostředky na vybudování vhodného prostředí v bazénu před pavilonem Z.

Zdroj: BVV, a.s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí