zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Enviromentální účetnictví mají zavedeno především větší podniky

29.05.2007
EMS
Enviromentální účetnictví mají zavedeno především větší podniky
Na enviromentální účetnictví a účetnictví udržitelného rozvoje je zaměřena třídenní mezinárodní konference, která byla zahájena v pondělí 28. května.

Na jednání jsou prezentovány výsledky projektů vědy a výzkumu zaměřené na tuto problematiku. V současnosti je už vidět, že znalost environmentálního účetnictví má především management velkých a středních podniků.

Podniková praxe je dosud vnímána tak, že jde o nástroj řízení na všech podnikových úrovních. Zástupce firem zajímají především enviromentální náklady, které vznikají s požadavky zákonů na ochranu životního prostředí. Například na odstraňování odpadů, peníze na čistírny odpadních vod a poplatky za znečišťování ovzduší. Čím je podnik větší, tím věnuje těmto položkám větší pozornost. Enviromentální náklady sledují především firmy ve zpracovatelském průmyslu. Nejčastěji je vyhodnocují jako celek, v menší míře pak samostatně v divizích.

Informace získané tímto způsobem využívá vedení podniku při rozhodovacích procesech. Výzkumy jednoznačně potvrzují, že jde o systém přínosný pro řízení ekonomiky podniku.

„ Investice do životního prostředí jsou stále poměrně vysoké. Na příštím osm let dostane ČR z Operačního programu životního prostředí přes 160 miliard korun. Makroekonomická situace není špatná, mikroekonomicky to znamená prosazovat na podnikové úrovni ohled na životní prostředí. Situace se zlepšuje v závislosti zákona o veřejných zakázkách. V něm je stanoven enviromentální systém managementu podniku. Patří k podmínkám při výběrových řízeních, do kterých se v současnosti hlásí stále více firem,“ uvedla náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízová.

Modernizace zpracovatelských odvětví přinesla výrazné snížení energie, proto bude další zvyšování energetické účinnosti stále obtížnější bez dalších velkých a nákladných investic. Většina zpracovatelských odvětví v ČR má už nyní hodnoty měrné spotřeby energie na srovnatelné úrovni s vyspělými státy. Přispěla k tomu i aktivní účast výrobních firem na implementaci příslušné směrnice o integrovaném povolení. Zatímco v původní patnáctce měla být tato směrnice rozpracována do roku 1999, v ČR se provozovatelům ukládá, že musí vlastnit integrované povolení do 30. 10. 2007. Měli na to pouze čtyři roky, zatímco země staré EU osm let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí