Pátek, 19. dubna 2024

Města žádají EU o větší podporu ekologie.

Města žádají EU o větší podporu ekologie.
Evropská unie by měla věnovat větší pozornost aktivitám měst ve prospěch trvale udržitelného rozvoje. Prioritou je ochrana životního prostředí. Unie by měla městům umožnit, aby lépe dosáhla na prostředky z evropských fondů. Takové jsou závěry debaty starostů z desítky převážně nových členských států, kteří se minulý týden zúčastnili 5. zasedání Štrasburského klubu.

EVROPSKÁ KOMISE zveřejní v září zelenou knihu o městské dopravě, informoval Jacques Barrot , místopředseda Evropské komise a komisař odpovědný za dopravu. Ve městech žije 80 % občanů EU; městská doprava produkuje 40 % emisí CO2 a 80 % ostatních látek znečisťujících ovzduší. "Zelená kniha by měla EU pomoci vnést do městské dopravy přidanou hodnotu. Jde o oblast, která spadá do pravomoci starostů," uvedl Barrot. Jeho původní představou bylo, aby města doplnila své parky užitkových vozidel z jedné čtvrtiny ekologickými auty. Evropský parlament, s poukazem na princip subsidiarity, řekl NE. "Uvažuji o tom, že předložím nový návrh: při porovnávání cen čistých a klasických vozidel by se více přihlíželo k tomu, že ekologická šetří palivo a snižují emise CO2." Komise schválí a vydá zelenou knihu v září, na jejím základě připraví akční plán.

ŠTRASBURSKÝ KLUB vznikl v květnu 2003. Důvod byl trojí: umožnit výměnu zkušeností, řešit problémy evropských aglomerací a přimět instituce EU, aby více braly v úvahu výzvy, jimž čelí velká města. V současnosti sdružuje starosty a primátory 37 měst, z Česka sem patří Brno, Olomouc, Ostrava a Plzeň. "Nakoupili jsme spoustu nových tramvají, prakticky na všech zastávkách je informační systém. Na vše jsme použili evropské peníze. Jako potíž pociťujeme, že v operačních programech nejsou vyčleněny prostředky na výstavbu nových tratí a terminálů MHD. Peníze jdou jenom na celoevropské sítě. Bylo zajímavé zjistit, že pro Evropskou komisi je toto téma živé a důležité," řekl primátor Olomouce Martin Novotný.

AUTOR: Karel Ježek
Zdroj:EKONOM
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů