zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polsko se připojí k Česku s žalobou na EU

31.05.2007
Ovzduší
Polsko se připojí k Česku s žalobou na EU
Až dva roky může trvat soudní řízení u Evropského soudního dvora, na který se kvůli postupu Evropské komise (EK) v přidělování povolenek na vypouštění emisí CO2 na léta 2008-2012 obrátilo několik středoevropských států. Minulý pátek se rozhodla podat žalobu česká vláda, totéž oznámili Poláci. Slovensko tak už učinilo, Maďarsko o ní uvažuje.

Žádost Slovenska o vyřízení žaloby ve zrychleném režimu soud zamítl. V praxi to znamená, že do doby rozhodnutí Evropského soudního dvora musejí všichni stěžovatelé vyjít s razantně sníženým množstvím povolenek.

Argumenty, které Česko v žalobě používá, mohou ale ztratit postupem času na síle. Například ten, že EK použila ve svých výpočtech nesprávné (tj. nižší) odhady vývoje HDP v příštích letech.

Budou také k dispozici delší časové řady skutečného vývoje emisí v jednotlivých zemích, které mohou potvrdit fakt, že zatím byly tyto emise vždy výrazně nižší, než státy ve svých nárocích na povolenky předpokládaly. Nebo tomu bude naopak?

Ekologická hnutí zase mluví o ostudě, kterou si prý republika podáním žaloby dělá. To je extrém. Žalobou, kterou navíc nepodává jen jeden člen EU, nelze prakticky nic ztratit.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí