zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na dotace s finančním partnerem

01.06.2007
Obecné
Na dotace s finančním partnerem
Tiskové středisko BVVCelodenní doprovodný program věnovaný otázkám financování představil mimo jiné i služby finančních ústavů, které vedle úvěrování zahrnují také poradenství a zpracování žádosti o dotace.

Zájemci o dotace z fondů EU většinou potřebují partnera jak pro oblast financování, tak při samotné přípravě projektu a zpracování žádosti. To vše mohou převzít na svá bedra finanční ústavy, které disponují týmy odborníků na problematiku evropských fondů. „Dotace projektů se vyplácejí ex post, takže je třeba je úvěrovat, a banky kromě toho poskytují klientům řadu výhod v oblasti poradenství a zpracování žádosti. Jejich poradenské týmy dokáží žadatelům pomoci s přípravou projektu, se zpracováním žádosti i s vlastní realizací smlouvy. Blok věnovaný financování jsme do programu zařadili, aby starostové a další uchazeči o evropské dotace měli možnost osobně se seznámit s reprezentanty finančních ústavů a jejich konkurenčními nabídkami,“ uvedl garant doprovodného programu profesor Jiří Hřebíček.

Již tři roky poskytuje oporu žadatelům o dotace ČSOB EU centrum, které čerpá zkušenosti z přibližně 200 realizovaných projektů. „Naše služby zahrnují financování projektů, které mají vazbu na evropské fondy, a to jak předfinancování dotace, tak spolufinancování projektů. Díky spolupráci s Ruskou investiční bankou jsme schopni klientům nabídnout dotaci na úroky až do výše 900 tisíc korun,“ informoval ředitel ČSOB EU centra Bedřich Štogl. „Nabízíme také komplexní přípravu projektů do dotačních programů - od vstupní analýzy projektového záměru z hlediska možností uplatnění dotace z evropských fondů až po komplexní zpracování žádosti o dotace, kde spolupracujeme s partnerskou firmou. Pro klienta je výhodou, že jsme připraveni jít do plného rizika, takže si odměnu nárokujeme až v případě schválení dotace,“ dodal. Pokud má starosta či firma zájem, zajistí banka také asistenční služby v průběhu vlastní realizace projektu, výběrového řízení apod., tak aby se minimalizovaly administrativní nároky a zároveň se snížilo riziko případného krácení nebo ztráty dotace.

Vedle ČSOB svou nabídku představili také zástupci České spořitelny, která pro tento účel připravila speciální program EU Program Region, a Českomoravské záruční a rozvojové banky, specialisty na municipální úvěry Programu OBEC. Další okruhy doprovodného programu věnovaného financování se zaměřily na prezentaci dotačních titulů a podpůrných programů pro oblast ochrany životního prostředí a vodohospodářských projektů, stejně jako na konkrétní zkušenosti s financováním v krajích, městech a obcích.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí