zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Progresivní varovací protipovodňový systém

04.06.2007
Voda
Progresivní varovací protipovodňový systém
Tiskové středisko BVVVelkou pozornost po celou dobu konání Ekologických veletrhů poutaly ukázky protipovodňových opatření v bazénu před pavilonem Z, jejichž organizátorem byla Česká protipovodňová asociace. Předvádění různých zařízení v praxi se zúčastnily poprvé Státní správa hmotných rezerv, dále HZS ČR a ministerstva dopravy, životního prostředí a zemědělství.

Český hydrometeologický ústav představil na semináři varovací protipovodňový systém s bohatým programovým vybavením. Je určen pro měření a záznam hladiny, tedy průtoku, automaticky rozesílá varovné SMS určeným úřadům. Naopak pokud od úřadů SMS obdrží, sám na ně odpoví. systém také pravidelně odesílá data do internetu a má přístup k datům přes webový prohlížeč. Tato moderní technologie umožňuje trvalé provozování i bez síťového napájení. Sestavu lokálního varovacího systému tvoří jedna nebo více záznamových jednotek se zabudovaným modemem, tlakový nebo ultrazvukový snímač výšky hladiny a napájecí zdroj.

Systém lze jednoduše rozšířit o sledování množství a intenzity dešťových srážek, o měření teploty vody i vzduchu a o monitorování dalších fyzikálních veličin. Po dosažení alarmové úrovně stanice automaticky rozešle první varovné SMS adresátům z naprogramovaného seznamu, a to nejen o různých úrovních hladiny sledovaného toku, ale též o rychlém růstu hladiny, v případě přívalových dešťů apod. Výhodou je, že může být od měřicích čidel vzdálena i stovky metrů na vhodném přístupném místě. Zařízení stojí od 42 000 do 52 000 korun. Server a jeho programové vybavení není nutno pořizovat, neboť výrobce stanic je poskytuje registrovaným uživatelům za poplatek sto korun měsíčně.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí