zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatické změny hlavním tématem diskuse evropských ministrů životního prostředí

05.06.2007
Ovzduší
Klimatické změny hlavním tématem diskuse evropských ministrů životního prostředí

Změny klimatu a reakce Evropy na ně byly hlavním tématem všech diskusí, které vedli ministři evropské Sedmadvacítky uplynulý víkend v německém Essenu, v srdci průmyslového Porúří. Debat se zúčastnili ale také zástupci Evropské komise, ministři kandidátských zemí a zemí Evropské zóny volného obchodu, ředitelka EEA Jacqueline McGlade, zástupce Evropského parlamentu či ředitel jedné z nejvýznamnějších evropských nevládních organizací European Environmental Bureau John Hontelez. Českou republiku na jednání reprezentoval 1. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

V pátek večer k ministrům promluvil zvláštní host tohoto neformálního setkání rady EU pro životní prostředí, americký ekonom Jeremy Rifkin. Podle Rifkina dnes svět stojí před novou průmyslovou revolucí – obratem k nízkouhlíkové, nízkoemisní ekonomice, založené v budoucnosti především na vodíkové energetice. Podle Jeremy Rifkina musí Evropa podpořit progresivní environmentální, průmyslovou i energetickou politikou ekoinovace – tedy environmentální a energeticky efektivní technologie, jinak zůstane pozadu. Podle něj je to zvláště aktuální poté, co známe závěry 4. hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), a kdy se blížíme k okamžiku ropného zlomu.

Hlavní část jednání byla věnovaná podpoře environmentálních technologií a inovací, které jsou jedním z pilířů evropské ekonomiky. Ministři se shodli na tom, že efektivní a ambiciózní environmentální politika je podmínkou modernizace evropské ekonomiky a její budoucí konkurenceschopnosti. Evropa by měla postupovat metodou „push and pull“ – tedy tlaku formou závazných standardů a regulací v kombinaci s podporou progresivních a efektivních trendů – například formou „zelených“ veřejných zakázek či podporou výzkumu a uvádění jeho výsledků do praxe. V neposlední řadě také ministři diskutovali o emisním obchodování a revizi příslušné směrnice.

 

Další informace:

www.eu2007.de
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí