zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli hluku se možná zavřou i některé silnice

05.06.2007
Hluk
Kvůli hluku se možná zavřou i některé silnice

Jižní Morava - Ředitelství silnic a dálnic kvůli hluku nedávno dokonce pohrozilo, že uzavře některé úseky silnic, protože nemá peníze na protihluková opatření.

Brzy totiž vyprší výjimky hygieniků, které umožňují, aby v některých lokalitách byly překročeny hlukové limity. A podle legislativy by nadměrnou hlukovou zátěž měl řešit vlastník komunikace. Tato starost tedy padá na bedra Ředitelství silnic a dálnic. To ovšem odhaduje, že vyřešení staré hlukové zátěže kolem hlavních silnic a dálnic bude stát desítky miliard korun.

„Nezbývá nic jiného než se seriózně zabývat myšlenkou, že bychom některé úseky museli zcela zavřít,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Alfred Brunclík.

Podle něho by nadměrnou hlukovou zátěž neměl řešit jen stát. „Pokud si někdo postaví dům těsně u silnice, po nastěhování stačí podat stížnost na nadměrný hluk a investor je automaticky pokutován za neplnění zákona. To nemá nikde v Evropě obdoby,“ tvrdí Brunclík. U staré hlukové zátěže bylo možné překročení limitů hluku až o 20 decibelů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí