zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík udělil Ceny ministra životního prostředí za rok 2006

07.06.2007
Obecné
Martin Bursík udělil  Ceny ministra životního prostředí za rok 2006

Pět již tradičních prestižních ocenění – Cen ministra životního prostředí za rok 2006 – dnes v Národním domě na Vinohradech předal vybraným osobnostem a organizacím českého veřejného života ministr životního prostředí a místopředseda vlády Martin Bursík.  

 

Ministři životního prostředí toto ocenění předávají osobnostem či organizacím z řad vědců, umělců, nevládních organizací či podnikatelské sféry, které se vyznamenaly mimořádným přínosem pro životní prostředí. Za rok 2006 dnes tuto cenu převzali:

 

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, které oslavilo v loňském roce 10 let trvání a dnes má celkem 37 členských organizací. Ocenění získalo sdružení za každodenní soustavnou práci v ekologické výchově a osvětě, kterou odvádějí v souladu s myšlenkami trvale udržitelného rozvoje.

 

Prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc., Doc. RNDr. Karel Hudec, DrSc., Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc. , za významný přínos české ornitologii a především za unikátní Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice v letech 2001-2003.

 

Mgr. Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA za významný přínos prosazování věcnosti a odbornosti do veřejné debaty o ochraně životního prostředí. Mgr. Kotecký vystudoval systematickou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v hnutí DUHA pracuje od roku 1992.  Je  také členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj a Rady surovinové politiky MPO.

 

RNDr. Václav Cílek CSc., který se zabývá různými aspekty environmentální geologie, ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a archeology.  Publikoval asi 300 odborných článků, kolem 400 esejí, spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, z nichž nejznámější jsou asi jeho „Krajiny vnitřní a vnější“. Cenu ministra získal za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie.

 

Prof. Ing. Josef Fanta, CSc..  V letech 1963 – 1974 pracoval ve Správě Krkonošského národního parku. Od roku 1978 působil na nizozemských univerzitách v Amsterdamu a ve Wageningen. Dnes se věnuje například problematice Národního parku Šumava. Cenu ministra získal za celoživotní přínos ochraně přírody a vědecké ekologii.

 

Letošní oslava Světového dne životního prostředí a předání Cen ministra životního prostředí jsou zároveň vyvrcholením kampaně MŽP s názvem Jaro pro Zemi, která začala prvním jarním dnem a dnešním slavnostním večerem končí. MŽP, školy, nevládní organizace a řada dalších organizátorů pod její hlavičkou uspořádaly více než stovku akcí po celé ČR. Jednou z nich byla také výtvarná a literární soutěž pro děti a mládež, zaměřená na obnovitelné zdroje energie, s názvem Podej ruku Zemi.

 

V kategorii výtvarných děl získala 1. místo Ivana Krejčová ze Základní umělecké školy v Blatné a v literární kategorii zvítězil Roman Krejčík z Cheznovice. Výherci  mimo diplomů s logem Jara pro Zemi získali ještě hodnotné ceny jako například solární spotřebiče, stavebnice poháněné fotovoltaickým článkem od firmy Solartec a další zajímavé ceny.

 

Ministr Bursík dnes také předal evropské ekoznačky „The Flower“ Sporthotelu Zátoň, Autocampu OASA u Staňkovského rybníka a také hotelu Residence Belgická. Residence Belgická získala také českou ekoznačku „Ekologicky šetrná služba“.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí