zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika žádá, aby značka KLASA nebyla udělována výrobkům baleným do PVC

07.06.2007
Zemědělství
Chemické látky
Arnika žádá, aby značka KLASA nebyla udělována výrobkům baleným do PVC

PRAHA – Sdružení Arnika dnes vyzvalo Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), aby potravinám baleným do PVC nebyla nadále udělována prestižní značka kvality KLASA (1).

V písemné výzvě (2) Arnika žádá, aby se zákaz používání PVC jako potravinového obalu stal jednou z podmínek pro získání národní značky KLASA. 

„Obal je důležitou součástí samotného výrobku. Pokud je vyroben z PVC, mohou se z něj přímo do potravin uvolňovat velmi škodlivé látky jako ftaláty, adipáty či 4-nonylfenol (3). Pokud má být KLASA i nadále vnímána jako prestižní značka kvality, neměly by ji získat výrobky, u kterých hrozí takové riziko,“ uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Podle vedoucí kampaně Arniky “Nehrajme si s PVC” Ing. Miroslavy Jopkové však PVC neškodí jen během používání, ale i při výrobě a likvidaci. „PVC není jednoduché recyklovat a nepatří ani do kontejneru na tříděný odpad. Použitý potravinový obal z PVC často končí na skládce komunálních odpadů nebo ve spalovnách. Při skládkování se z PVC uvolňují nebezpečné ftaláty, adipáty a těžké kovy. Při spalování PVC vznikají chlorovodík a nebezpečné dioxiny. Během hoření se rovněž uvolňují těžké kovy. Je politováníhodné, že takto končí nepotřebný obal pyšnící se značkou KLASA,“ řekla Jopková.  

 

Poznámky:

(1) Národní značku pro kvalitní potraviny KLASA uděluje ministr zemědělství na doporučení správce značky, kterým je Státní zemědělský intervenční fond. (SZIF).  Značka smí být udělena pouze po splnění všech podmínek stanovených v „Pravidlech pro udělování národní značky KLASA“. „Pravidla“ jsou navrhována a doporučována Samostatným oddělením pro marketing Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a Odbornou radou a schvalována Ministrem zemědělství ČR.

(2) Text výzvy najdete na této internetové adrese: http://bezjedu.arnika.org/downloads/vyzva_klasa.pdf

(3)   Článek „Kontaminace potravin ftaláty z obalů“je k přečtení na stránkách: pvc.arnika.org

 

TISKOVÁ ZPRAVA SDRUŽENÍ ARNIKA
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí